Tank Mephisto je poslední dochovaný německý obrněnec z první světové války.

Tank Mephisto je poslední dochovaný německý obrněnec z první světové války. | zdroj: argunners.com


Prohlédněte si Mephista, německý tank z první světové války, poslední svého druhu

TÉMATA: tanky | první světová válka | německo

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 05. 2017 | 09:00

Mephisto je obrněnec s názvem A7V Sturmpanzerwagen, což byl německý tank z období první světové války. Tento konkrétní kus je vystaven ve Válečném památníku v australské metropoli Cannbeře a je to poslední dochovaný stroj tohoto typu.

A7V Sturmpanzerwagen byl německou odpovědí na britské tanky a sloužil na konci války na západní frontě. Mephisto měl výzbroj 6 kulometů 7.92 s kanonem 57mm Maxim-Nordenfelt. Ježil se zbraněmi ze všech stran. Tank vážil 33 tun, na délku měřil 8 metrů, na šířku měl něco málo přes 3 metry. Pancíř měl tloušťku 10 - 30 mm. Posádku tvořilo neuvěřitelných 18 mužů. Tank se pohyboval rychlostí 16 km/h.

Tento konkrétní tank s názvem Mephisto se zúčastnil útoku 21. března 1918 u St. Quentinu. Následně byl 24. dubna součástí tankové bitvy u Villers-Bretonneux, kde se střetl právě s britskými tanky. Byl to mimořádný moment, poprvé v historii se na jednom bojišti setkaly tanky na obou stranách fronty. Pro ty německé to nedopadlo příliš dobře. Mephisto byl poškozen a opuštěn svou posádkou. O tři měsíce později ho v noci z bojiště odtáhli příslušníci australského 26. praporu jako válečnou kořist. 

Tank byl převezen v roce 1919 do Austrálie, kde byl umístěn do Queenslandského muzea. Tam ho opravili a příležitostně vystavovali. Dnes je umístěn ve Válečném památníku v Cannbeře. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 05. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu