válkaČeskoslovenskoobjevy

Fascinující solné dómy a ledovce jsou přírodním divem Íránu

Fascinující solné dómy a ledovce jsou přírodním divem Íránu
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Před miliony let byl Perský záliv mnohem větší vodní plochou, než je dnes. Zabíral velkou část Arabského poloostrova a také Íránu. Jak voda vysychala a odpařovala se, moře za sebou nechávalo velké množství soli. A ta je na některých místech i dnes a tvoří podivuhodné útvary.

Tomáš Chalupa 4. června 2019

Nahromaděná sůl se vlivem větru, deště a eroze začíná chovat jako tekutina a mluvíme o tzv. solné tektonické činnosti. Sůl je vytlačována postupně usazeným sedimentem, který na ni za miliony let napadal. A protože se chová jako tekutina, hledá, kudy by mohla uniknout. Pokud najde ve vrstvě usazenin slabý bod, dokáže přes něj proniknout na povrch, a právě tím vznikají nádherné solné útvary.

Solné formace jsou k vidění zejména na jihu a jihozápadě Íránu. Nacházejí se také v pohoří Zagros. Nikde jinde na světě nejsou tak velké koncentrace soli, které by tvořily tyto úchvatné dómy nebo ledovce. UNESCO zvažuje, že celou oblasti zařadí na seznam chráněných přírodních památek. Jen v pohoří Zagros se vyskytuje na 130 těchto solných dómů, které formují také vzhled celého pohoří. Pod horou Namakdan se nachází také nejdelší solná jeskyně na světě o délce 6,3 km.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu