válkaČeskoslovenskoobjevy

Prohibice v USA měla jediný účinek – pilo se ještě víc

Prohibice v USA měla jediný účinek – pilo se ještě víc
Zdroj: vintag.es
+ 18 fotek+ 19 fotek

O tom, že zakázané ovoce chutná nejlépe, se ve 20. letech minulého století na vlastní kůži přesvědčili obyvatelé USA. Pro jejich dobro vláda zakázala alkohol, výsledek byl ale přesně opačný.

Simona Knotkova 20. července 2020

Skutečný viník většiny zločinů, rozvraceč rodin i původce mnoha dalších neřestí. Na začátku 20. století sílily hlasy protestních skupin (například Svaz křesťanských žen), které viděly alkohol jako kořen všeho zla a požadovaly jeho naprostý zákaz. K tomu skutečně došlo v roce 1919, kdy byl schválen takzvaný Volsteadův zákon. Jak se ovšem brzy ukázalo, účinek byl přesně opačný.

Lidé pít pochopitelně nepřestali, ale zatímco jindy se k alkoholu dostávali legálními cestami, po schválení prohibice se museli spoléhat na aktivity pašeráků. Kvůli tomu se rozrostly řady zločinců, kteří v celostátním zákazu alkoholu viděli skvělou šanci na zbohatnutí. Vzniklo množství gangů, na které byla mnohdy i policie krátká, a tajných barů a náleven. Střediskem zločinu se stalo Chicago, kterému vévodil gangster Al Capone.

Občanům nakonec paradoxně hrozilo větší zdravotní riziko právě v době, kdy konzumace alkoholu nebyla povolená. I když totiž ubylo zdrojů, chuť a žízeň po destilátech nemizela, proto lidé pili jakoukoliv pančovanou tekutinu, která se jim dostala pod ruce. V mnoha případech je to stálo život.

Selhání prohibice později přiznal i finančník John D. Rockefeller ml.: „Když byla prohibice zavedena, doufal jsem, že bude podpořena širou veřejností a přijde den, kdy všichni uznají zlé účinky alkoholu. Pomalu a neochotně jsem začal dospívat k názoru, že tomu tak nebude. Namísto toho se konzumace alkoholu obecně zvýšila. Salóny byly nahrazeny nálevnami, povstala nová armáda zločinců, spousta našich nejlepších občanů otevřeně ignorovala prohibici, úcta k zákonu významně klesla a kriminalita dosáhla úrovně jako nikdy předtím.“

Prohibice v USA byla definitivně zrušena v roce 1933. Na vylévání alkoholu, důmyslné způsoby, kterými lidé pronášeli alkohol ven, nebo na radost po konci zákazu se podívejte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu