válkaČeskoslovenskoobjevy

Programátor může být miliardářem, musí ovšem najít ztracený klíč k bitcoinům

Programátor může být miliardářem, musí ovšem najít ztracený klíč k bitcoinům
Zdroj: unsplash.com

Musí to být šílený pocit. Máte doma jmění, které má hodnotu 220 milionů dolarů, jeho cena navíc stále závratně roste, a vy se k němu nemůžete dostat. Jde totiž o bitcoiny, které se ukládají do takzvaných peněženek. Abyste s měnou mohli disponovat, potřebujete speciální klíč. Když ho ztratíte, neexistuje žádný způsob, jak se k bitcoinu dostat. A přesně to se stalo programátorovi ze San Francisca.

Tomáš Chalupa 20. ledna 2021

Stefan Thomas má na své hardwarové peněžence  7002 bitcoinů. Je to opravdu hodně bitcoinů, jeden se prodává v tuto chvíli skoro za 40 tisíc dolarů. Thomas dostal tyhle bitcoiny před deseti lety, kdy jejich hodnota byla kolem 5 dolarů a šlo spíše o ajťáckou kuriozitu. Nikdo v té době nemohl tušit, co se z bitcoinu jednou stane za světový fenomén. Thomas si napsal kód k peněžence na kus papíru a ještě onoho roku ho ztratil. Nijak se tím nevzrušoval a na celou věc zapomněl. Teď ale má v peněžence stovky milionů dolarů, tudíž se z něj může stát velmi bohatý člověk. Papírek s kódem je ale zřejmě nenávratně ztracen.

„Můžu tak leda ležet v posteli a přemýšlet o tom,“  sdělil Thomas listu The New York Times. Peněženka umožňuje zkusit desetkrát napsat heslo. Pokud je pokaždé špatně, navždy se zablokuje. Thomas už vyčerpal 8 pokusů a zbývají mu tak dva. „Pokaždé jdu k počítači s nějakou novou strategií, ale ta nefunguje, a zklamání se opakuje,“ dodal. Bez kódu je prakticky nemožné se do peněženky dostat. Thomas proto další snahy vzdal, a snaží se od celé věci mentálně oprostit. V duchu doufá, že se jednou snad najde nějaký způsob, jak se do peněženky dostat i bez kódu.

Thumbnail # Vymyslel jsem bitcoin, pánové, tvrdí Australan
Mohlo by Vás zajímat:

Vymyslel jsem bitcoin, pánové, tvrdí Australan

Po zveřejnění článku v novinách se Thomasovi ozvalo mnoho lidí, kteří mu nabízeli pomoc se získáním jeho bitcoinů, samozřejmě za podíl na zisku. Je také důležité říct, že Thomas má další bitcoiny v peněženkách, ke kterým má přístup, a je tak finančně velmi dobře zajištěn.

Jeho případ není nijak vzácný, existuje mnoho lidí, kteří bitcoiny kdysi získali a nyní se k nim nemohou dostat. Odhadem až 20 procent všech bitcoinů na světě leží někde zapomenutých, ztracených nebo v peněženkách se ztracenými hesly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu