válkaČeskoslovenskoobjevy

Profesorka chemie vysvětluje, proč stránky po čase zežloutnou

Profesorka chemie vysvětluje, proč stránky po čase zežloutnou
Zdroj: historyandotherthoughts.blogspot.com

Staré spisy a knihy mají vždy zažloutlé stránky. Papír ztrácí svou původní bílou barvu a žloutne. Je jedno, jaká byla jeho kvalita nebo z jakého dřeva byl vyroben, zežloutne nakonec každý. Profesorka chemie z univerzity v Jižní Karolíně Susan Richardsonová vysvětluje proč.

Tomáš Chalupa 4. října 2018

Většina papíru je jak známo vyrobena ze dřeva. To se skládá z celulózy a ligninu. Právě lignin dává dřevu jeho pevnou konzistenci. Celulóza je bezbarvá substance, která velmi dobře odráží světlo. Právě proto je papír bílý, je to díky celulóze.

Pokud je ale lignin vystaven vzduchu a světlu, začne se měnit jeho molekulární struktura. Lignin je polymer, takže je složen ze stejných molekul spojených dohromady. V případě ligninu jsou to alkoholy složené z vodíku a kyslíku s malým množstvím atomů uhlíku. Lignin a částečně také celulóza jsou citlivé na oxidaci. To znamená, že vstřebává další molekuly kyslíku, které nahrazují polymerovou strukturu. Vytváří tím chromofory, což jsou části molekul odpovědné za odrážení určitých částí světla, které naše oči vnímají jako barvy. V případě ligninu jde o žlutou a hnědou.

Oxidace je odpovědná nejen za žloutnutí stránek, ale také třeba hnědnutí rozkrojeného jablka, když ho zapomeneme na stole. Staří výrobci papíru dobře znali problematiku jeho žloutnutí a snažili se mu zabránit tím, že odebrali z papíru co největší množství ligninu. Věděli, že čím méně ligninu v papíru bude, tím déle zůstanou stránky bílé. Právě proto se liší papír podle kvality. Novinový papír je levný, obsahuje hodně ligninu, který se nevyplatí odstraňovat, proto noviny zažloutnou rychle. V knihách se naopak používá papír s nízkým obsahem ligninu a stránky v kvalitních knihách nežloutnou ani po mnoha letech. Pokud byste svůj sešit z první třídy umístili do temné komory bez přístupu vzduchu, byly by i po sto letech jeho stránky nádherně bílé. Kdo chce své knihy udržet v co nejlepším stavu, měl by je zavřít do krabice, radí Richardsonová závěrem.

Existuje samozřejmě i mnoho druhů papíru, kde je přítomnost ligninu přímo žádoucí. Jde o různé tvrdé kartony a balicí papíry, které jsou především tuhé a pevné a nijak zvlášť nevadí, že jsou současně hnědé. Jsou velmi pevné a lze v nich přenášet i poměrně těžké předměty.

Další články

Zavří­t reklamu