válkaČeskoslovenskoobjevy

Profesor tvrdí, že rozluštil slavný WOW signál z vesmíru

Profesor tvrdí, že rozluštil slavný WOW signál z vesmíru
Zdroj: express.co.uk

Profesor Antonio Paris z floridské univerzity jednou řídil cestou domů svůj vůz, když ho doslova osvítila myšlenka. Ta se netýkala cesty, ale dávného problému, kterému se říká Wow signál. V roce 1977 ho zachytili teleskopem v Ohiu v rámci programu SETI. Dodnes se neví, co onen tajemný signál z vesmíru znamenal.

Tomáš Chalupa 27. února 2016

U teleskopu tehdy pracoval Jerry Ehman. Když viděl, jaká data mu lezou z počítače, poznamenal si jen WOW! Právě díky této poznámce se signálu začalo říkat Wow signál. Prostě bylo to něco neobvyklého, co se za celou dobu programu SETI nepodařilo zachytit. Jenže problém byl v tom, že nikdo nedokázal zjistit, co signál znamená nebo co je jeho příčinou.

Na tu ale přišel profesor Paris. „Doslova mě ta myšlenka osvítila cestou domů. Jel proti mě kamion a jak mě minul, tak mě to napadlo. Co když signál vyslala kometa, která nás v té době míjela,“ vzpomíná profesor. Podíval se do archivu NASA na všechny komety, které v roce 1977 prolétaly kolem Země. A našel opravdu zajímavou věc. „Hned dvě komety prolétaly ve stejném datu, kdy byl signál zachycen, navíc velmi blízko místa jeho původu. Hledali jsme odpověď, a tohle by mohla být ona,“ myslí si profesor Paris.

Původci signálu tak byly komety 266P/Christensen a P/2008 Y2, které letěly z vesmírného hlediska téměř vedle sebe. Aby se teorie dala ověřit, musí se počkat, až se komety zase vrátí. První z nich poletí kolem Země už příští rok, druhá až za dva roky po ní. „To je ten problém, že v roce 1977 letěly společně, teď je mezi nimi dva roky mezera. Další dvě komety, které poletí v jednom sektoru ve stejný čas, poletí kolem Země za 600 let. Ale mám velmi dobrý pocit, že onen signál byl přírodního původu,“ uzavírá svou úvahu profesor Paris.

Další články

Zavří­t reklamu