válkaČeskoslovenskoobjevy

Věrozvěst LSD Timothy Leary hnil čtyři roky v afghánském vězení

Věrozvěst LSD Timothy Leary hnil čtyři roky v afghánském vězení
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Leary byl pro jedny nonkonformní filozof a psycholog, který otevíral svým stoupencům netušené možnosti, které přinášelo užívání některých drog, pro jiné to byl člověk ohrožující veřejný pořádek, drogový dealer a celkově pochybná osoba.

chalkon 22. srpna 2021

Timothy Leary se narodil v roce 1920 ve Springfieldu. Už od mladých let holdoval alkoholu a po jedné pitce jej rodiče raději dali na vojenskou střední školu, kde, jak doufali, získá trochu respektu a úcty k pořádku. Později byl vyhozen z Alabamské univerzity, protože přespal v dívčí části kolejí, což bylo zakázáno. Na Berkeley ale získal doktorát z psychologie a stal se uznávaným vědcem.

Celá 50. léta žil poklidným středostavovským životem a nic nenasvědčovalo tomu, že by se to mělo nějak změnit. Měl ženu, dvě děti a dům v California Bay a ani jeho vědecká práce neměla nic společného s drogami.

Ale pod povrchem už cosi bublalo. Leary se rád napil, občas pořádal divoké večírky a také byl nevěrný své ženě. Když mu na to přišla, suše jí odvětil, že je to její problém, ne jeho. V roce 1955 spáchala sebevraždu. A tehdy nastal zlom.

Leary odcestoval s dětmi do Evropy. Při pobytu ve Španělsku ochořel a prožíval podle svých slov delirické stavy. V těchto stavech se prý oprostil od všech společenských konvencí a pout a byl dokonale svobodný. Vrátil se do USA, ale následoval pobyt v Mexiku, kde zkoušel tamní halucinogenní houby. Jeho zájem o stavy opouštění těla ho začaly zajímat i jako psychologa. Z Mexika už se vrátil jako jiný člověk. Rozjel na Harvardu výzkum zaměřený na účinky psilocybinu na lidský mozek. Začal také rozdávat lidem LSD, nejdříve kolegům, pak studentům a nakonec spoluvězňům v base. Tam totiž nakonec skončil.

Jeho vědeckým projektům se mnozí vysmívali. „Je to jen parta sjetých lidí, kteří stojí v kruhu a občas někdo řekne wow,“ řekl později o projektu jeden z jeho účastníků. Rodičům studentů se doneslo, že profesor je snad nutí užívat drogy, a začaly proti tomu protestovat. Harvard na to reagoval tím, že Leary musel přestat učit. Jeho kolega Alpert, který mu ve výzkumu pomáhal, byl rovnou vyhozen. Leary vlastně vyhrál, protože se dál mohl věnovat nerušeně svým experimentům s drogami. Jen musel experimentovat pouze sám na sobě.

Leary už byl velmi slavný, stejně tak Alpert, a tak oběma nabídli svou obří rodinnou vilu jako zázemí pro další experimenty dědicové bohaté Mellonovy rodiny. Ti zdědili ohromné jmění i rodinné sídlo v Millbrooku a kontaktovali oba vědce, zda by ve vile nechtěli pokračovat ve své práci. Výzkum tak od té doby probíhal v sídle se 64 pokoji, ze kterého se stalo něco jako psychedelické poutní místo. Millbrookem v té době prošlo mnoho známých lidí, od Aldouse Huxleyho přes Allena Ginsberga až po Jacka Kerouacka. Ti všichni zažili to, čemu se říká psychedelický trip.

Byly to opravdu nádherné časy, LSD se postupně stalo hlavním katalyzátorem společenských událostí šedesátých let. Learyho heslo „zapnout, naladit, vypadnout“ (anglicky Turn on, tune in, drop out) se stalo mottem hippies. Timothy Leary jako jeden z hlavních mluvčích „květinového hnutí“ propagoval změněné stavy vědomí jako cestu k osvícené společnost a věřil, že LSD může sloužit jako nástroj při hledání mezilidské lásky a porozumění. Tento trend odpojování se od systému spojený s širokou konzumací drog se pochopitelně čím dál víc nelíbil vládní moci.

Leary byl pozván jako znalec do amerického senátu, aby řekl své stanovisko ke škodlivosti LSD, které mělo být zakázáno. „Auto je nebezpečné, pokud se používá nesprávně. Stejně tak je nebezpečné LSD, ale pouze, pokud se používá chybně,“ vysvětloval tehdy senátorům. Jeho argumenty se ovšem minuly účinností. Do října roku 1968 bylo LSD postupně zakázáno v celých Spojených státech.

Timothy Leary se stal jako mediálně známá osobnost nežádoucím, americký prezident Richard Nixon ho nazval „nejnebezpečnějším mužem v Americe“. Byly proto opakované snahy dostat ho za mříže. Na sklonku roku 1965 byl zatčen v Texasu za držení marihuany a v březnu 1966 odsouzen ke 30 letům vězení. Po několika dnech byl ale propuštěn na odvolání. Obří vila Mellonovy rodiny byla mnohokrát terčem nájezdů policie. Leary ale mezitím vytvořil náboženskou společnost, jejíž učení se točilo kolem LSD. Byl to jeho plán, jak legálně dále užívat drogy se svými přáteli a následovníky. Bohužel nevyšel. Policie prudila dál a Leary se nakonec raději odstěhoval do Kalifornie.

Tam se stihl potřetí oženit při drogovém obřadu se svou ženou Rosemary a opět se dostal do dění celé drogové a protivládní scény. Spolčil se s místní drogovou mafií a dealery, byl opět zatčen, strávil čas v base a opět mu vyšlo odvolání. Oznámil pak, že bude proti Ronaldu Reaganovi kandidovat na guvernéra Kalifornie. Znovu byl ale zatčen a tentokrát dostal deset let natvrdo. Podařilo se mu díky svým znalostem vyplnit psychologické testy tak, že byl vyhodnocen jako neškodný a přidělen na práci venku. A to využil k útěku.

S pomocí přátel se mu i se ženou podařilo uprchnout do Švýcarska. V roce 1972 byl zatčen v Afghánistánu. O čtyři roky později byl propuštěn z vězení. Posledních dvacet let svého života věnoval dalšímu studiu vědomí a lidského mozku. Nadšeně také vítal revoluci ve výpočetní technice a osobní počítač označil za „LSD 90. let“. Zemřel ve věku 75 let na rakovinu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu