válkaČeskoslovenskoobjevy

Profesor Harari tvrdí, že Homo sapiens bude nahrazen božským druhem člověka

Profesor Harari tvrdí, že Homo sapiens bude nahrazen božským druhem člověka
Zdroj: messagetoeagle.com

O tom, že mnoho vědců předpovídá, že budoucnost lidstva je spojena s technologiemi, jsme psali už několikrát. Nejrůznější vize člověka - kyborga, se objevují stále častěji. Možná nejdál v těchto úvahách zašel profesor Yuval Noah Harari z Izraele ve své knize Homo deus.

Tomáš Chalupa 14. července 2017

Homo deus je další druh člověka, který jednou nahradí Homo sapiens, tedy nás. Homo deus neboli člověk božský nahradí člověka vzpřímeného. V čem bude spočívat ono božství? Právě v technologiích. Genetické inženýrství bude ovlivňovat stále více naše tělo a dokonce náš mozek. A nejen genetika. Také rozvoj IT technologií a bioniky. Jedním z milníků bude například vynález počítačového interfacu spojeného přímo s mozkem. Naše mozky budou napojeny na internet, budou ovládat počítače kdekoliv a kdykoliv, což jim dodá naprosto netušené možnosti.

V budoucnosti doslova splyneme s technologiemi. Naše mozky budou napojeny na síť. Naše těla budou plná bionických senzorů, implantátů a vychytávek. Budeme schopni ovládat přístroje a nástroje na dálku doslova po celém světě. Dostaneme tím schopnosti, jaké mají jen bohové – odtud také onen název Homo deus.

Lidské tělo jak ho známe, ztratí svou relevanci. Vše půjde vylepšit, takže podstatné nebude, jak se kdo narodí, ale jaké technologie do svého těla nainstaluje.Takovýto člověk už bude mít velmi málo společného s tím dnešním. I lidská společnost bude vypadat naprosto odlišně, takže éra Homo sapiens definitivně skončí. Budou z nás lidé božští, ale je otázka, jestli vůbec ještě budeme lidé. Kde je hranice mezi strojem a člověkem? Bude člověk složený z mechanických součástek a mozkem napojeným na počítač ještě člověkem? Otázky, které jednou budeme muset řešit, pokud se vize profesora Harariho naplní.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu