Mrtvý lovec, dobrý lovec, to platí podle mnoha lidí i o Ianu Gibsonovi.

Mrtvý lovec, dobrý lovec, to platí podle mnoha lidí i o Ianu Gibsonovi. | zdroj: huffingtonpost.com


Vraha zvířat rozdupal v Zimbabwe zuřivý slon. Hodně lidí mu smrt přeje

TÉMATA: afrika | zvířata | sloni

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 04. 2015 | 14:00

Sloni jsou stále častou kořistí nejen pro pytláky, ale také pro bohaté lovce ze Západu. Ti si najímají jiné lovce, aby jim zvíře vystopovali, a oni ho pak jen hrdinně ze vzdálenosti několika set metrů zastřelí. Jenže občas se něco zvrtne a jeden z nejinteligentnějších tvorů se rozhodne bránit. Pak je s lovci zle.

Ian Gibson je uznávaný sportovní lovec a stopař divoké zvěře. Tedy byl, protože poslední lovecká výprava v Zimbabwe se stala jeho poslední. Prováděl jednoho zahraničního lovce, který si do chudé africké země přijeli zastřelit nějakého toho slona. Narazili na sloního samce, kterého Gibson začal stopovat. Pronásledování trvalo pět hodin. Pak se skupina rozhodla, že si na chvíli odpočinou, především klient se cítil unaven. Gibson a stopař Robert se zatím rozhodli jít omrknout slona a především jeho kly. Jenže když se přiblížili, stopař upozornil Gibsona, že slon je v říji, a tudíž nebezpečný. To se vzápětí potvrdilo, protože slon se otočil proti lovcům a zaútočil. Oba muži začali řvát s cílem zastavit útok, ale slon Gibsona rozdupal. Ten ještě těsně předtím stihl na slona vystřelit. Klient vyvázl bez úhony, stopař je v těžkém psychickém šoku.

Zpráva, kterou zveřejnila firma Chiputis Safaris, která Gibsona najala, vyvolala na sociálních sítích bouři. Ovšem není to bouře kondolencí a smutných slov, ale záplava nadšení nad tím, že další vrah zvířat je po smrti. „Vyjadřuji upřímnou soustrast rodině slona, který byl pronásledován a málem zabit takovýmhle zvířetem. Bez sarkasmu, fakt to nemohlo potkat lepšího člověka. Doufám, že poslední vteřiny svého života byl opravdu vyděšený,“ napsal na Facebook jistý Aaron Marusyk a tento status dostal už 2 228 lajků. A zdaleka není jediný. Poslední dobou žijí sociální sítě konfliktem mezi ochránci zvířat a lovci, kteří se fotí se svými trofejemi. Před několika dny se například lovkyně Rebecca Francis vyfotila s širokým úsměvem na tváři vedle mrtvvé žirafy, kterou sama zastřelila. Od té doby na ní prší kritika ze všech stran a musela dokonce zrušit svou profesní facebookovou stránku. Její tvrzení, že samice byla stará a beztak by umřela, příliš lidí neobměkčilo. Zdá se, že lidé začínají být na selfíčka s mrtvými zvířaty alergičtí a lovci se stávají lovnou zvěří, tedy alespoň na sociálních sítích. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 04. 2015 | 14:00

Zavří­t reklamu