válkaČeskoslovenskoobjevy

Prodávají se relikty po hrdinovi nebes

Prodávají se relikty po hrdinovi nebes
Zdroj: warhistoryonline.com

V roce 1917 letěl vojenský pilot Eric Waters přes Belgii, když bylo jeho letadlo zasaženo nepřítelem a Waters byl zabit. Jenže jeho letadlo bylo dvojmístné a vepředu seděl kulometčík - pozorovatel, který se ocitl v zoufalé situaci.

Tomáš Chalupa 12. prosince 2019

Seržant Fred Slingsby byl v tu chvíli na tom nejhorším místě na světě, ale nehodlal se vzdát. Podařilo se mu dostat ze svého stanoviště a přes trup letadla BE2 přelézt k mrtvému Watersovi. Ten byl schoulen nad kniplem stroje. Posadil se tedy na klín mrtvého pilota a převzal řízení. V této podivné a značně riskantní poloze dokázal letadlo otočit směrem k britským liniím a nakonec s ním bezpečně přistát na domácím letišti.

Za svou odvahu byl vyznamenám vojenskou medailí. Do dražby ale nyní putuje pozůstalost po Watersovi. Jde o kapesní letecké hodinky a dva vojenské odznaky. Vše je uloženo ve speciálním koženém kufříku. Aukční dům Ely prodává celý set za vyvolávací cenu 600 liber. „Samotné hodinky nemají žádnou velkou hodnotu, tu jim dává až spojení se smrtí Waterse při oné památné misi,“ říká Roddy Floyd z aukční síně.

Všechny artefakty po Watersovi byly předány jeho rodině, která pro ně nechala zhotovit speciální pouzdro. Sám Slingby zemřel v roce 1973 ve věku 78 let.

BE2, na kterém letěl Waters se Slingbym, byl britský jednomotorový dvoumístný dvojplošník, navržený a vyvinutý v roce 1911 firmou Royal Aircraft Factory. Licenci na jeho stavbu ale mělo mnoho různých soukromých společností, které jej stavěly pro RAF. Celkem bylo za první světovou válku vyrobeno 3500 těchto strojů. Byl považován za spolehlivý, měl nízkou nehodovost, ale horší manévrovatelnost a příliš se nehodil do leteckých soubojů. Byl proto zařazován spíše na pozorovací a hlídkovací mise. I na těch, jak ukazuje Watersův případ, ale hrozilo posádce smrtelné nebezpečí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu