válkaČeskoslovenskoobjevy

Prodavač dává ve svém obchodě chleba zdarma. Schytává za to jen nadávky a výhrůžky

Prodavač dává ve svém obchodě chleba zdarma. Schytává za to jen nadávky a výhrůžky
Zdroj: odditycentral.com

Mamoud Šaveršjan tiskne kupóny, za které můžou zákazníci dostat v jeho obchodě chleba zdarma. Lidé si jeho solidarity však neváží a naopak ho obviňují z parazitování na "státní pomoci".

Simona Knotkova 10. srpna 2017

Armén Mamoud Šaveršjan se do vesnice Strunino v ruské Vladimirské oblasti přestěhoval před dvaceti pěti lety. Založil si zde malý obchod s potravinami Eric. Před osmi lety byl svědky bolestné podívané, když stařenka před ním přepočítávala poslední drobné na chleba. Muž se rozhodl, že pomůže nejenom jí, ale i dalším důchodcům, kteří si stěží mohou dovolit základní potraviny.

Začal tisknout kupóny, po jejichž předložení dostávají chleba zdarma. Později svou nabídku rozšířil i pro invalidy, velké rodiny s nízkými příjmy a chudé lidi. Dnes vydává až dva tisíce bochánků světlého chleba a tisíc bochánků tmavého chleba měsíčně. Vděku se mu za jeho jednání ale bohužel nedostává…

Kupóny na chleba

Kupóny na chleba

„Kdo nám dává chleb zdarma? Samozřejmě, že Putin! Prezident jasně řekl, že pomůže všem chudým lidem z Ruska, a to taky dělá. Tihle vychytralí obchodníci si je ale nechávají pro sebe a profitují z toho. Po zástupech přichází do naší země a živí se na naše náklady,“ říká jeden z rozzuřených příjemců chleba.

Až 90 % zákazníků využívajících kupóny si neuvědomuje, že Šaveršjan tohle dělá na své vlastní náklady a lidem nerozdává žádné vládní zdroje. Muž společně se svou manželkou a dcerami musí dennodenně čelit rasistickým nadávkám a výhrůžkám od lidí, kteří nedokážou pochopit, že by někdo mohl být tak štědrý. Problém zejména je, když chleba zdarma dojde. Jedna žena kupříkladu hrozila, že rozbije výlohu berlí, pokud nedostane svou porci.

Obchodník se ale nevzdává a i přes negativní odezvu veřejnosti pečivo dál rozdává. „Když mou vděčnost neocení lidé, udělá to Bůh. Místní autority o mé aktivitě ani neví. Nikdy mou práci neuznaly, nikdy mi za ni nepoděkovaly, ale já to kvůli tomu nedělám. Jenom chci, aby lidé kolem mě neměli těžký život,“ říká.

Je skutečně velmi smutné, že jsme se dostali do doby, kdy je divná a zavrženíhodná i pomoc bližnímu…

Související články

Další články

Zavří­t reklamu