válkaČeskoslovenskoobjevy

Procento nejbohatších lidí vlastní víc než zbytek světa, mají ale čím dál větší problémy

Procento nejbohatších lidí vlastní víc než zbytek světa, mají ale čím dál větší problémy
Zdroj: genius.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Procento nejbohatších lidí opět zbohatlo. Podle nevládní organizace Oxfam od minulého roku vlastní více než zbylých 99 procent obyvatel planety. Na klidu a pocitu štěstí jim to však nepřidává, ba právě naopak. Čím dál častěji vyhledávají pomoc u speciálně vyškolených psychologů a psychoterapeutů. Není totiž lehké psychicky unést tak nesmírné bohatství. Chtělo by se zvolat: „Chudáci!“

Jan Kyzlink 1. února 2016

„Rozdíl mezi menšinou a zbytkem obyvatel se v posledních 12 měsících neobyčejně prohloubil,“ stojí ve zprávě, kterou nedávno vydala mezinárodní charitativní organizace Oxfam. Zatímco stamilióny lidí trpí hladem, bohatá elita má problém, jak se vyrovnat se svým bohatstvím, které ji žene do čím dál větší izolace a samoty. Přibývá proto počet terapeutů, kteří s touto hrstkou postižených pracují. Vznikl tak nový terapeutický obor – wealth therapy neboli terapie pro bohaté.

I bohatí mají problémy a potřebují se svěřit do péče terapeuta.

I bohatí mají problémy a potřebují se svěřit do péče terapeuta.

Jedním z těch, kdo se této klientele za patřičný obnos věnuje, je i bývalý zaměstnanec z Wall Streetu Clay Cockrell, který se přeškolil na terapeuta pro bohaté. „Jsme proškoleni, jak se vcítit do jejich situace a neodsuzovat je,“ přiblížil Cockrell pro deník The Guardian. Zároveň prozradil, že hlavním problémem jeho klientů je to, že se cítí kvůli svému bohatství provinile. Proto mají potřebu je před ostatními skrývat. Tím, jak se majetková nerovnost dál prohlubuje a slábne střední třída, dostávají se do čím dál větší izolace, která v nich generuje pocity osamělosti a prázdnoty. „Mít tolik peněz člověka opravdu izoluje,“ přitakává i expertka na peněžní psychologii Barbara Nusbaumová. „Máte strach, jak na vás druzí budou reagovat,“ vysvětluje. „Všichni jsme vychováváni k tomu, že o penězích se nemluví, nesluší se to. Paradoxně je ale těžší mluvit o tom, že máte peníze, než říkat, že je nemáte. Je mnohem společensky přijatelnější, když řeknete: ´Jsem na mizině. Mám to těžké´. Nemůžete povědět: ´Mám spoustu peněz´. Hodně ze svého života musíte před druhými držet v tajnosti s výjimkou toho nejbližšího okolí.“

Krásný život v izolaci

Krásný život v izolaci

Podle Cockrella mají boháči tendenci stýkat se jen s podobně bohatými, a to nikoli ze snobství, ale proto, že jen oni budou chápat jejich problémy. Ti, co trpí nedostatkem, pro jejich problémy jen těžko najdou pochopení, spíše pohrdání a výsměch.

Psycholožka pro bohaté Jamie Traeger-Muney, která mimo jiné řídí jednu nadnárodní firmu, označuje nejbohatší elitu za svého druhu diskriminovanou menšinu, o jejíž negativní obraz se značnou měrou zasloužila zejména média. „Je snadné udělat z bohatých obětního beránka,“ podotýká. „Někdy jsem šokována tím, co se o nich říká. O židech nebo černoších byste nikdy nemohl něco podobného pronést,“ připomíná. Bohatství považuje za jedno z posledních společenských tabu. Přiznat se k němu je podle ní totéž jako být gay a odhodlat se ke coming-outu. Člověk má strach z negativních reakcí svého okolí.

Bohatí své bohatství raději před ostatními tají.

Bohatí své bohatství raději před ostatními tají.

Je zřejmé, že ti chudší budou s těmi, co hromadí většinu zdrojů světa, jen stěží soucítit. Na to jsou majetkové rozdíly příliš velké a zatímco bohatí dál bohatnou, chudní naopak víc chudnou. Nicméně jedno poučení si z celé záležitosti mohou odnést všichni, a sice to, že za peníze si člověk štěstí opravdu nekoupí.

Nejbohatší Češi

Nejbohatší Češi

Související články

Další články

Zavří­t reklamu