válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč ženy rodí v horší poloze na zádech? I za tohle prý může chlap

Proč ženy rodí v horší poloze na zádech? I za tohle prý může chlap
Zdroj: iflscience.com

Některé z vás to možná překvapí, ale porod vleže je výdobytkem teprve relativně moderní doby. Co už může překvapovat méně - také v tomto případě o ženském těle nejspíš rozhodoval muž, a to rovnou nejvyšší panovník Francie, který se prostě "rád díval".

Simona Knotkova 14. ledna 2020

Výhody porodu v kleče, v dřepu či na všech čtyřech jsou všeobecně známé a pozitivně o nich mluví nejedna žena. Při těchto polohách je ženská pánev rozšířenější, a porod tak probíhá rychleji a přirozeněji. Dobře to věděli už doktoři a porodní báby minulých let. Dříve byla třeba populární porodnická stolička, která byla speciálně vyvinutá pro potřeby rodičky.

Žena, která dnes rodí v běžné porodnici, přesto nemá moc na výběr a končí v poloze na zádech s nohama nahoru. Proč tomu tak je? Problematikou se zabývali autoři Amerického žurnálu veřejného zdraví a přišli k celkem nelichotivému závěru. Tradici porodů na zádech totiž do naší společnosti pravděpodobně zavedl francouzský král, a to z prostého důvodu – rád se kochal otevřeným výhledem na ženy, které zrovna rodily.

„Obecně se věří, že ke změně porodní polohy došlo na popud zvrhlých rozmarů krále Ludvíka XIV. Ten údajně rád sledoval rodící ženy a otravovalo ho, když měl pohled zakrytý kvůli porodnické stoličce. Začal proto prosazovat novou pozici. Trval také na tom, aby se mužští porodníci účastnili porodů. Není jasné, jak tato králova politika ovlivnila občany, ale chování členů královské rodiny samozřejmě mělo vliv na poddané. Ludvíkův požadavek na změnu se časově shoduje se změnou porodní polohy obecně, takže pravděpodobně to byl právě on, kdo se o tuto reformu zasadil,“ stojí ve studii napsané Lauren Dundes.

Tato teorie by mohla také vysvětlovat, proč panovník zplodil se svými manželkami a milenkami úctyhodných dvacet šest dětí. Kromě toho, že potřeboval své dědice, si nejspíš zkrátka jen užíval porod.

Porod vleže se následně rozšířil také do dalších zemí západního světa a jako klasická porodní technika převládá do dnešní doby. Poslední roky přesto dochází k osvětě a stále populárnější jsou alternativní metody, techniky, které byly v dřívějších dobách ženám naprosto přirozené.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu