Sahara nebyla vždy poušť, vědci hledají příčiny jejího vzniku.

Sahara nebyla vždy poušť, vědci hledají příčiny jejího vzniku. | zdroj: messagetoeagle.com


Proč vznikla Sahara? Odpověď vědci našli v Rumunsku

TÉMATA: sahara | poušť

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 07. 2017 | 09:00

Oblast dnešní Sahary nebyla vždycky pouští. Kdysi to byl poměrně zelený ekosystém, který se ale postupně změnil v písečnou pustinu. Vědci hledají odpovědi, proč k tomu došlo a zdá se, že je našli v Rumunsku.

Vědci z univerzity v Newcastlu zjistili, že úroveň a koncentrace prachu v Rumunsku se dramaticky změnila před 6100 lety. V okolních zemích přitom bylo relativně vlhké podnebí.Vědci zkoumali úroveň prachu v rašeliništích, které dobře uchovávají jednotlivé historické vrstvy prachu. Rozbor prachu ukázal, že pochází ze Sahary, do Rumunska byl zavát silnými větry.

Ke změně travnatého ekosystému v poušť došlo v období mezi 14 000 až 4000 před naším letopočtem. Na oblast dopadalo větší množství slunečního záření a radiace. Docházelo k desertifikaci a vzniku pouště. Otázkou je, co se vlastně v tomto období stalo. Podle převládajících teorií za to mohly globální změny podnebí. Ty způsobila změna zemské oběžné dráhy, která vystavila oblast většímu slunečnímu svitu a radiaci. 

Existují však i názory, že za vznik Sahary může člověk. Tedy přesněji neolitické populace, které měnily krajinu tak, že vítr přestal proudit do vnitrozemí. Tyto teorie jsou akceptované zejména odborníky z Asie. Domnívají se, že už tyto rané lidské společnosti dokázaly měnit klima ve svém okolí. Ať je platná kterákoliv teorie, je jasné, že Sahara  není nijak stará poušť a vznikla z geologického hlediska poměrně nedávno.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 07. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu