Velryby uvízlé na břehu mate magnetické pole a to zase ovlivňují erupce na Slunci, tvrdí vědci.

Velryby uvízlé na břehu mate magnetické pole a to zase ovlivňují erupce na Slunci, tvrdí vědci. | zdroj: sciencealert.com


Proč velryby uvíznou na břehu? Můžou za to sluneční bouře, zjistili vědci

TÉMATA: velryby | magnetické pole | slunce

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 02. 2017 | 09:52

Každoročně se najdou zdravé velryby a delfíni, kteří z nějakého důvodu uvízli na břehu. Nemluvíme o nějakých jednotlivých zmatených kusech. Často jsou to desítky i stovky jedinců, kteří umírají při podivných sebevražedných seancích.

Co vede velrybí stáda k tomu páchat takovou podivnou sebevraždu? Vědci se domnívají, že za to může Slunce. "Existují nějaké teorie o těchto událostech, ale nejsou to solidní vysvětlení,"  podotýká Antti Pulkkinen z NASA. Jedno z běžných vysvětlení bylo, že za jev může magnetické pole, protože právě podle něj se velryby orientují. Změny a anomálie v magnetickém poli mohou způsobit ztrátu orientace u kytovců. Další vysvětlení může směřovat k lidské činnosti, zejména k používání sonarů a dalších podmořských zařízení, které velryby matou. "Vliv člověka nevysvětluje většinu těchto uvíznutí,"  upozorňuej ovšem Pulkkinen.

Pulkkinen a jeho tým zjistili, že k mnoha velkým uvíznutím velryb došlo v době, kdy současně probíhaly erupce na Slunci. Ty mají za následek změny v magnetickém poli, což vede k uvíznutí velryb díky zmatení jejich vnitřní navigace. V důsledku tak sice opět je na vině magnetické pole, ale jeho změny jsou způsobeny působením Slunce. Pulkkinen přiznává, že zatím je korelace mezi solárními bouřemi a uvíznutím velryb pouze hypotézou, k jejímu ověření musí vědci zmapovat velké množství událostí, při kterých uhynuly velryby na plážích. Pulkkinen se však domnívá, že se jeho teorie může potvrdit. Otázkou je, co by pak lidé mohli s umíráním velryb na plážích vlastně dělat. Ty totiž po záchraně lidmi stejně často zase míří vstříc pevnině místo na širé moře. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 02. 2017 | 09:52

Zavří­t reklamu