Taky se vám zdá, že čím jste starší, tím to víc letí? Nejste jediní! A dokonce pro to má věda vysvětlení.

Taky se vám zdá, že čím jste starší, tím to víc letí? Nejste jediní! A dokonce pro to má věda vysvětlení. | zdroj: blogs.discovermagazine.com


Proč v dospělosti rychleji ubíhá čas? Existuje pro to vysvětlení

TÉMATA: psychologie | lidská mysl

user-avatar

Simona Knotková

21. 09. 2016 | 17:00

Jako dětem nám přijde, že všechno ubíhá strašně pomalu. Obzvláště chvíle ve škole a čekání na prázdniny jsou nekonečné. Jak roky ale přibývají, čas najednou začne plynout rychleji a my ho ani nestačíme sledovat. Čím je to způsobeno? Vysvětlení pro to skutečně existuje.

Jedním z důvodů může být zpomalení našeho metabolismu. Rychlejší dětský metabolismus je spojen s rychlejším dýcháním a srdečním tepem, což způsobuje, že se i čas jeví rychlejší. Dětem může připadat proto jako věčnost, když ve skutečnosti zase tolik neubíhá.

Vnímání našeho času ovlivňují dále podněty z okolí. Pro děti je vše nové a jejich mozku trvá déle, než vše zpracuje, proto je tok času zdánlivě pomalejší. Krajním příkladem tohoto tvrzení je například moment před nehodou, kdy se jejím účastníkům může zdát, jako by se svět kolem zpomalil a i krátké sekundy jsou abnormálně protáhlé. Mozek se tak snaží zpracovat pro něj naprosto nezvyklou situaci. Tento proces ovlivňuje neurotransmiter dopamin, jehož produkce po dvacátém roku života klesá.

Dospělí se oproti tomu s tolika novými stimuly zvenčí nesetkávají a bez velkého emočního náboje jen opakují již zažité věci. Jejich dny proto plynou relativně rychleji.

Kromě těchto vysvětlení svou roli v rychlosti času hraje i počet prožitých let. Čím jsme mladší, tím jeden rok zabírá více procent našeho života, a naopak. Dítěti připadá deset let jako obrovská doba, dospělý, který deset let prožil například už třikrát, to ale už příliš nevnímá.

Co z toho všeho vyplývá? Pokud chcete, aby vám život tolik neprotékal mezi prsty, jednoduše neustále něco objevujte a učte se novým věcem.

user-avatar

Simona Knotková

21. 09. 2016 | 17:00

Zavří­t reklamu