válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč staří Římané stavěli jen rovné cesty? Chtěli být co nejrychlejší

Proč staří Římané stavěli jen rovné cesty? Chtěli být co nejrychlejší
Zdroj: ancientpages.com

Na vrcholu své civilizace Římané postavili 29 vojenských cest, v tehdejším měřítku by se dalo říci spíše dálnic. Dalších 372 velkých cest vedlo do 113 provincií impéria. Celkově měly délku 400 000 kilometrů a byly zajímavé ještě něčím. Byly rovné, jen s naprostým minimem zatáček.

Tomáš Chalupa 29. srpna 2017

Důvod byl poměrně prostý. Cesty, zejména ty velké, vojenské, sloužily jako hlavní tahy pro armády. Jestliže Řím došel k závěru, že někam je potřeba vyslat armádu, poslal ji právě po těchto kvalitních cestách. Vojáci byli zvyklí na dlouhé pochody, díky těmto cestám se mohli dostat velmi rychle, kamkoliv si to císař přál.

Cesty tohoto typu zdaleka nemohl použít každý. Kromě vojska na ně mohli jen vysocí úředníci, představitelé státu a další osoby vybavené propustkou. Všichni ostatní museli šlapat po blátivých a klikatých cestách kolem. Pokud v cestě stál kopec, ani v takovém případě cesta neuhýbala a vedla rovnou do svahu. Vojáci něco vydrží a odpočinout si mohou až na kopci. Aby v tom byl pořádek, v roce 450 před Kristem senát dokonce uzákonil přesné rozměry římské cesty. Měla mít přesně 2,40 metrů na šířku a dvojnásobek v místě, kde přece jen byla zahnutá. Ideálním materiálem pro výrobu byly mnohostranné lávové kostky, případně lokální kameny.

Římané celkem oprávněně kladli důraz na kvalitu svých cest. Bylo to pro ně také měřítko vyspělosti národů za jejich hranicemi. Kdo měl špatné nebo vůbec žádné cesty, ten byl zaostalý, a bylo potřeba ho rychle porobit. Otázka je, co by si Římané mysleli o nás, kdyby viděli kvalitu našich dálnic. Možná by nás také rychle obsadili.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu