válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč skončila civilizace Mayů? Odpověď leží ve Velké modré díře

+ 1 fotka+ 2 fotky

Vědci vědí velmi mnoho o mayském kalendáři, jejich astronomii, sociální struktuře, ale stále nevědí prakticky nic o tom, proč mayská civilizace tak náhle skončila. Odpověď prý leží v Karibském moři, přesněji ve Velké modré díře.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2015

Tým výzkumníků z Riceovy univerzity a Lousianské státní university zkoumal objekt zvaný Velká modrá díra, ležící poblíž pobřeží Beliza v Karibském moři. Ta se stala známou už v roce 1971, kdy se do ní ponořil známý podmořský badatel Jacques Cousteau. Vědci nyní podrobili zkoumání vzorky sedimentu z díry. Výsledky přinesly důležitá zjištění.

Podle analýz v letech 800 – 900 na Yucatánském poloostrovu docházelo k častým a velmi dlouhým obdobím sucha. „Tato rozsáhlá sucha způsobovaly hladomory a nejrůznější sociální nepokoje a bouře,“ říká André Doxler z Riceovy univerzity. Za pádem mayské civilizace zkrátka stály klimatické změny, kterým se ani takto vyspělé společenství nedokázalo přizpůsobit.

V době svého vrcholu, kolem roku 250 našeho letopočtu, měla mayská civilizace přes 2 miliony obyvatel. O sedm století později Mayové strádali a jejich civilizace upadala. Její konec přišel náhle, Mayové prostě někam zmizeli.

Velká modrá díra je podle Cousteaua jedno z nejlepších míst na potápění na světě. Leží 100 kilometrů od pobřeží Belize, je 150 metrů hluboká a v průměru má 300 metrů. Vytvořila se už někdy v době ledové a v jejím sedimentu jsou tak uchovány cenné informace o historii oblasti. Proto právě zde hledal tým odpovědi na otázky, proč Mayové opustili svá města. Ovšem zbývá rozluštit ještě druhou otázku: kam se poděli?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu