válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč šikmá věž v Pise dávno nespadla? Vědci na to přišli

Proč šikmá věž v Pise dávno nespadla? Vědci na to přišli
Zdroj: Wikimedia Commons

Šikmá věž v Pise je jeden z ikonických architektonických divů Itálie. Zná ji dokonce i ten, kdo v Itálii nebyl. Věž je nakloněná a podle všeho už měla dávno spadnout. Vždyť přečkala několik zemětřesení a dalších katastrof. Vědci se tomu rozhodli přijít na kloub.

Tomáš Chalupa 6. prosince 2021

Vědci na věc přišli poměrně rychle. Příčina, proč se věž nezřítí, je totiž ta samá, která způsobuje její náklon. Je to velmi měkká půda. Zatímco věž je obrazně řečeno velký kus pevného kamene, půda kolem je měkká. Věž se díky ní silně naklonila, ale současně tato půda absorbuje velmi dobře okolní otřesy při zemětřeseních. V podstatě tak věž izoluje a stabilizuje v její vychýlené podobě.

Na toto vysvětlení přišel šestnáctičlenný tým dr. George Mylonakise z Bristolské univerzity. Přišli s pojmem DSSI (dynamic soil-structure interaction), tedy dynamická interakce mezi půdou a budovou. Je to v podstatě výše popsaný proces, kdy měkká půda absorbuje seizmické otřesy. Výzkumný tým se sice zabýval věží v Pise, ale záběr jejich studie byl širší. Málo se ví, že Itálie je plná podobně nakloněných věží, které jen nejsou tak slavné jako ta v Pise. Jde například o věže Garisenda a Asinelli v Bologni nebo San Giorgieo Dei Greci v Benátkách. I tyto věže jsou nakloněné a také přestály několik zemětřesení. Příčina je stejná jako u věže v Pise – půda.

Závěry jsou využitelné pro plány inženýrů, kteří mohou podle DSSI plánovat i nové vysoké mrakodrapy. Ty nemusí být nutně nahnuté, moderní technologie tomu umí zabránit, ale současně mohou využít vlastností půdy pro větší ochranu těchto staveb před zemětřeseními. Otázkou je, zda si toho byli vědomi už stavitelé věže v Pise.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu