válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč se ruletě říká ďáblova hra a lze nad ní vyhrát?

Proč se ruletě říká ďáblova hra a lze nad ní vyhrát?
Zdroj: ancientpages.com

V 17. století pracoval francouzský matematik, fyzik a filozof Blaise Pascal na perpetuu mobile. Sice neuspěl, ale podařilo se mu vytvořit stroj, který byl předchůdcem dnešní rulety. Té se v Pascalových dobách říkalo ďábelské kolo.

Tomáš Chalupa 23. dubna 2018

Pascal zjistil, že mu kolo se 36 čísly bez nuly umožňuje zkoumat zákony pravděpodobnosti. Díky svému vynálezu se mohl této problematice začít podrobně věnovat a zjišťovat, jaké jsou pravděpodobnosti, že padne jednotlivé číslo.

Kasino poprvé použilo ruletu jako herní stroj v roce 1796, a stalo se tak samozřejmě v Paříži. I tato ruleta měla 36 čísel a navíc dvě nuly. Bratři Francois a Louis Blancovi v roce 1843 přišli s ruletou vystačující si jen s jednou nulou. Francois Blanc byl velmi chytrý byznysman a majitel kasina v Monte Carlu. Zjistil, že jedna nula výrazně zvyšuje šanci pro výherce a o tuto ruletu tak bude ve velké konkurenci kasin ve městě zájem. To se ostatně potvrdilo, a hráči se do jeho kasina jen hrnuli.

Proč se ruletě začalo říkat ďáblova hra nebo ďáblovo kolo? V podstatě je to vyjádření závislosti, dnes známé jako gambling. Říkalo se, že hráči rulety s jejím hraním nejsou schopni přestat, že do hry investují rodinné úspory a zastavují své domy. Mají jakousi smlouvu s ďáblem, který jim už nedovolí hru opustit. Dnes by se asi podobný přídomek hodil spíše na hrací automaty.

Další legenda vyprávěla, že Blanc uzavřel smlouvu s ďáblem, který mu ukázal moc a sílu čísel a mimo jiné mu sdělil, že součet všech čísel na ruletě je 666, což je už z biblických časů považováno za číslo satana.

Dnes má ruleta stále své neodolatelné kouzlo. Existuje také celá řada metod, jejichž autoři se domnívají, že na ďáblově kole lze vyhrávat s pomocí matematických a pravděpodobnostních metod. Jedna z těch nejznámějších je Martingale. V podstatě jde o sázky na jednu z barev (černou nebo červenou), kdy se sázka v případě, že nepadne kýžená barva, zdvojnásobí. Systém vychází z mylného předpokladu, že není možné, aby stejná barva padla třeba desetkrát za sebou. Z hlediska pravděpodobnosti je velmi malá šance, že k takové řadě dojde, ovšem jakmile se počet zatočení zvýší a dosáhne řádu stovek, pravděpodobnost této „smrtící“ řady se dramaticky zvyšuje. Navíc kasina o této metodě vědí, a zavedly proto stropy na maximální sázku tak, že nakonec sázející prohraje.

Žádný matematický způsob na trvalé porážení rulety neexistuje. Je celkem možné na ní jednorázově nějaké peníze vydělat, ale rozhodně to není možné provozovat opakovaně a neustále. Smlouvu s ďáblem zkrátka není dobré uzavírat, protože člověk jej ani matematiku zkrátka porazit nemůže.

Další články

Zavří­t reklamu