válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč se naše měna jmenuje koruna, a ne groš nebo řepa?

Proč se naše měna jmenuje koruna, a ne groš nebo řepa?
Zdroj: archiv
+ 6 fotek+ 7 fotek

Koruna slaví 100. narozeniny. 25. února 1919 vyšel zákon, který ji ustanovil jako novou československou měnu. Název koruna ale měl být jen provizorní. O pojmenování nové měny se vedla bouřlivá debata a mezi návrhy byly třeba sokol, lev, stotina, denár, groš, káně nebo řepa.

Václav Pokorný 21. února 2019

Po konci první světové války a rozpadu Rakousko-Uherska vznikly na jeho území nové nástupní státy. Jedním z nich bylo i demokratické Československo. První ministr financí mladé československé republiky Alois Rašín plánoval co nejrychlejší odluku od stále platící znehodnocené rakousko-uherské měny. Již 25. února 1919 proto vyšel zákon, který ustanovil korunu jako československou měnu. Mělo jít o provizorní název, neboť vlna nadšenců z nejrůznějších spolků a institucí si nedokázala představit, že název koruna, která symbolizovala rakousko-uherskou měnu a císařství, se použije i pro měnu nově vzniklého Československa. Ve všeobecném mínění českých lidí tehdy převládal názor, že nová peněžní jednotka by měla mít přibližně hodnotu stříbrného franku a že se má jmenovat sokol. Lidé přicházeli i s dalšími názvy jako například lev, stotina, denár, groš, káně nebo poměrně kuriozní řepa.

Nejvíce sympatizantů získal název sokol podle českého tělocvičného spolku, známého po celém světě. “I cizinci poznají při vyslovení tohoto názvu snadno a hned, že běží o měnu československou, když je jméno Sokolů známo téměř po celém světě. A konečně jest sokol, arci k malé radosti některých našich spoluobčanů, název nepřeložitelný,” vysvětloval třeba jazykovědec B. Sládeček. Plánovalo se, že se sokol bude dělit na deset drápků a sto brků.

Velmi vážně se také diskutovalo o zavedení franků. Všechny návrhy, které chtěly korunu v budoucnu zavrhnout, však zůstaly u ledu. Tehdejší ministr financí Rašín dal přednost zdravému rozumu a ponechal název měny koruna jako zavedenou značku z dob monarchie.

Česká republika je tak dodnes poslední zemí z teritoria někdejší rakousko-uherské monarchie, která vpravdě monarchistický název měny koruna používá. A je též jedinou zemí z celého rozsáhlého území někdejšího mocnářství, která název své měny nikdy ani na chvíli neopustila či nezměnila. Rozhlédneme-li se dnes po Evropě, pak měnu s názvem koruna typicky používají právě země, které zůstaly monarchiemi, jako Švédsko, Dánsko či Norsko.

Další články

Zavří­t reklamu