válkaČeskoslovenskoobjevy

Dálnice slz: Na jedné cestě zmizelo přes 40 stopařek. Našla se jen zohavená těla

Dálnice slz: Na jedné cestě zmizelo přes 40 stopařek. Našla se jen zohavená těla
Zdroj: wikicommons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Více než 700 kilometrů se kanadskou divočinou táhne dálnice číslo 16. Místní jí ale neřeknou jinak než Dálnice slz. Za půl století na ní za nevyjasněných okolností oficiálně zmizelo osmnáct mladých žen a dívek, v reálu jich ale bylo daleko víc - okolo čtyřiceti. Zohavená těla některých z nich pohodil vrah u silnice, jiné zmizely beze stopy.

Crazy Eyes 22. května 2015

724 kilometrů dlouhá cesta se táhne mezi městy Prince George a Prince Ruppert v oblasti Britské Kolumbie. Lemuje ji panenská příroda, ideální místo na výlety to ale rozhodně není, alespoň pokud jste žena.

Jednou z nejmladších obětí Dálnice slz byla dvanáctiletá Monica Jacková. Ta zmizela na jaře roku 1978. Vydala se na kole na nákup do asi dvacet kilometrů vzdáleného města. Chtěla si pořídit nové boty a koupit dárek k narozeninám pro svoji sestru. Bylo to vůbec poprvé, co matka dvanáctileté školačce tak dlouhou cestu dovolila. Nejela ale sama, v půlce cesty se k ní připojila o dva roky starší sestřenice Debbie. Cestou z města se dívky opět rozdělily a Debbie zamířila domů.

Monica do svého domova ale už nikdy nedorazila. Zůstalo po ní jen kolo pohozené na zemi. Víc toho týmy, které pročesávaly okolní lesy, nenašly. Dlouhých sedmnáct let nikdo nevěděl, co se s ní stalo. Teprve v roce 1995 objevili lesníci několik kilometrů od místa, kde zůstalo ležet dívčino kolo, neznámé lidské ostatky. Analýza DNA potvrdila, že patří Monice.

Vrahův rukopis je ve všech případech velmi podobný: mladé ženy a dívky byly většinou znásilněny a uškrceny. Pokud se jejich tělo našlo, byly na něm patrné stopy bití a hrubého zacházení. Až loni v prosinci byl z vraždy Monicy po letech usvědčen dnes sedmašedesátiletý Garry Taylor Handlen. Ten čelí také podezření z další brutální vraždy, kterou měl vykonat o tři roky dříve. Tělo jedenáctileté Kathryn-Mary Herbertové se našlo dva měsíce poté, co nepřišla domů od kamarádky. Měla několikrát proraženou lebku a rozdrcenou čelist.

Když policie na tiskové konferenci oznamovala, že zadržela možného vraha Kathryn-Mary Herbertové, její matka propukla v pláč. „Tohle je chvíle, na kterou jsem čekala 39 let. Konečně je to tady,“ prohlásila. “Slíbila jsem jí nad hrobem, že to nikdy nevzdám,” dodala. Vedoucí vyšetřovacího týmu Wayne Clary spolu se svými kolegy prošel desetitisíce stránek policejních výpovědí, výsledků laboratorních expertíz a dalších dokumentů. Za 45 let, které uběhly od první vraždy u Dálnice slz, vyšetřovatelé shromáždili výpovědi 60 tisíc lidí. I s ohledem na dlouhý časový úsek se domnívají, že na nechvalně proslulé silnici řádilo dalších několik zabijáků. „Nevěřím, že je to jeden zabiják, ale nemůžeme to říct s jistotou,“ řekl Clary.

Všechny hlasy se však shodují, že divočina Britské Kolumbie skýtá prakticky ideální loviště pro násilníky a sériové vrahy. „Města jsou od sebe dost vzdálená a jsou tu dlouhé úseky silnic. Občas vypadává rádio a není tam mobilní signál. Z každé silnice vede řada lesních cest. Pokud má někdo nějaké nekalé úmysly, oběť si tu najde, řekl mluvčí jedné z místních iniciativ za vyšetření nevyjasněných zmizení Chris Freimond.

Navzdory těmto zjištění i cedulím podél silnice, varujícím doslovně před řáděním zabijáka, den co den další mladé ženy zvedají u krajnice palec. Jestliže se chtějí dostat z odlehlých osad do nejbližšího města, nemají vlastní auto a nechtějí jít desítky kilometrů pěšky, je to pro ně jediná volba. Pravidelná veřejná doprava v této kanadské divočině prakticky neexistuje a nic nenasvědčuje tomu, že by místní úřady na tom hodlaly něco v dohledné době změnit.

Další články

Zavří­t reklamu