válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč se jako osobnosti lišíme? Může za to evoluce i geny

Proč se jako osobnosti lišíme? Může za to evoluce i geny
Zdroj: livescience.com

Co člověk, to jiná osobnost a povahové rysy. Vědci se pokusili přijít na kloub otázce, proč tomu tak je.

Simona Knotkova 5. února 2020

Jako výchozí bod při určování osobnosti psychologové používají model takzvané Velké pětky (z anglického originálu Big Five). Patří do něj těchto pět osobnostních rozměrů: otevřenost vůči zkušenosti, svědomitost, extroverze, přívětivost a neuroticismus. Každý z těchto prvků je v povaze člověka větší či menší měrou zastoupen a společně tvoří jeho celkovou osobnost. Většinou to není tak, že by někdo z nás byl například vyloženým introvertem či extrovertem.

„Z věrohodných výzkumů víme, že lidé nejsou konkrétními typy. Každý osobnostní rys má určitý rozsah a může se u vás projevovat buď velmi vysoko, nebo velmi nízko. Většina lidí se pohybuje někde mezi,“ říká psycholog Christopher Soto z Colby College v Maine.

Osobnostní rysy máme evolučně společné se zvířaty. „V otázce přežití mají lidé i zvířata stejné problémy. Ty nejběžnější jsou krásně vysvětleny ve Velké pětce, což je důvod, proč je mezi lidskou i zvířecí osobností tolik podobností. V nejširším slova smyslu je osobnost projevem veškerého chování, které nám a dalším zvířatům umožňuje přizpůsobovat se světu,“ vysvětluje Frank Sulloway z Kalifornské univerzity.

Je to právě evoluce, která může být klíčem k tomu, proč se jako osobnosti natolik lišíme. Naše povaha je formována předky, kteří ve svém životě museli čelit rozmanitým okolnostem. Podle toho se následně měnila jejich povaha. Jinak mírný člověk se kupříkladu mohl proměnit v agresivní osobnost, když mu cestu zkřížilo nebezpečné zvíře. Jak připomíná Sulloway, pro jinou situaci se hodí jiný osobnostní rys, a proto je naše osobnost spíše proměnlivá než statická. „Žádná vlastnost nebo osobnostní projev vám nebude dobře sloužit v každou hodinu dne,“ dodává vědec.

Takzvaná Velká pětka: otevřenost vůči zkušenosti, svědomitost, extroverze, přívětivost a neuroticismus

Takzvaná Velká pětka: otevřenost vůči zkušenosti, svědomitost, extroverze, přívětivost a neuroticismus

V otázce dědičnosti ale nemusíme chodit zas tolik daleko. Určité osobností rysy totiž přebíráme už od těch nejbližších, tedy rodičů a prarodičů. Vědci dokonce míní, že je to až 50 %. Na utváření našeho charakteru se poté velkou měrou podílí prostředí, které nás obklopuje. Zásadní může být třeba pořadí našeho narození; zatímco prvorození bývají ve svém konání důslednější a zodpovědnější, benjamínci jsou lehkovážnější.

„Naše geny jsou startovacím bodem pro naši osobnost a v průběhu života s námi zůstávají. Jak ale stárneme, získáváme stále víc životních zkušeností a příležitostí, jejichž působením se od našich genetických predispozicí odkláníme,“ uzavírá Soto.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu