Modří psi v Bombaji jsou zřejmě obětí znečištění v místní řece. | zdroj: youtube.com


Proč psi v Indii zmodrali? Koupali se ve znečištěné řece

TÉMATA: psi | indie | znečištění

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 09. 2017 | 08:30

V industriální části Bombaje zvané Taloja bylo zpozorováno několik psů, kteří měli modrou barvu. Za vše zřejmě může odpad, který místní firmy vypouštějí do nedaleké řeky Kasadi.

Videa a fotografie modrých psů z Bombaje už nějakou dobu kolují sociálními sítěmi. Někteří lidé je považovali za hoax a výsledek práce s photoshopem, ale místní organizace na ochranu zvířat Mumbai Animal Protection Cell  potvrdila, že modří psi jsou skuteční. "Viděli jsme nejméně pět těchto modrých psů. Požádali jsme úřady o kontrolu úrovně znečištění v řece Kasadi," říká Arati Chauhan z místní organizace na ochranu zvířat.

Znečištění v řece je nejpravděpodobnější příčinou. Opuštění toulaví psi k řece chodí pít a hledají zde potravu, takže přicházejí do častého kontaktu se znečištěným prostředím. Je také fakt, že jedna z místních továren pracuje s modrým barvivem, kterou používá k výrobě mycích prostředků. Firma sice ujišťuje, že výroba probíhá odděleně a není přístupná zvenčí, ale místní lidé jsou i tak velmi znepokojeni. Společnost má sedm dní na to, aby dala své odpady do pořádku, jinak bude následovat petice. Je také otázkou, jestli kromě psů nezmodrali i jiní živočichové, například ptáci nebo hlodavci. Zajímavé je, že to není první případ, kdy se v Bombaji objevili modří psi. Už v roce 2013 o nich informoval místní blogger, který z toho rovněž vinil společnost na výrobu mycích prostředků. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 09. 2017 | 08:30

Zavří­t reklamu