válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč psi v Indii zmodrali? Koupali se ve znečištěné řece

V industriální části Bombaje zvané Taloja bylo zpozorováno několik psů, kteří měli modrou barvu. Za vše zřejmě může odpad, který místní firmy vypouštějí do nedaleké řeky Kasadi.

Tomáš Chalupa 7. září 2017

Videa a fotografie modrých psů z Bombaje už nějakou dobu kolují sociálními sítěmi. Někteří lidé je považovali za hoax a výsledek práce s photoshopem, ale místní organizace na ochranu zvířat Mumbai Animal Protection Cell potvrdila, že modří psi jsou skuteční. „Viděli jsme nejméně pět těchto modrých psů. Požádali jsme úřady o kontrolu úrovně znečištění v řece Kasadi,“ říká Arati Chauhan z místní organizace na ochranu zvířat.

Znečištění v řece je nejpravděpodobnější příčinou. Opuštění toulaví psi k řece chodí pít a hledají zde potravu, takže přicházejí do častého kontaktu se znečištěným prostředím. Je také fakt, že jedna z místních továren pracuje s modrým barvivem, kterou používá k výrobě mycích prostředků. Firma sice ujišťuje, že výroba probíhá odděleně a není přístupná zvenčí, ale místní lidé jsou i tak velmi znepokojeni. Společnost má sedm dní na to, aby dala své odpady do pořádku, jinak bude následovat petice. Je také otázkou, jestli kromě psů nezmodrali i jiní živočichové, například ptáci nebo hlodavci. Zajímavé je, že to není první případ, kdy se v Bombaji objevili modří psi. Už v roce 2013 o nich informoval místní blogger, který z toho rovněž vinil společnost na výrobu mycích prostředků.

Další články

Zavří­t reklamu