válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč nosili piráti pásky přes oko? Důvod byste neuhodli

Proč nosili piráti pásky přes oko? Důvod byste neuhodli
Zdroj: modernnotion.com

Proč mají skoro všichni piráti pásku přes oko? Zřejmě je do oka někdo trefil, řeklo by se. Pak by to ale znamenalo, že piráti jsou největší smolaři na světě, protože skoro každý z nich dostal zásah kulkou do oka. Kdepak, pravda je jinde. Piráti měli oči zdravé a páska přes oko byla pracovní pomůcka.

Tomáš Chalupa 6. listopadu 2018

To, co páska přes oko poskytovala, bylo noční vidění. Díky ní měli piráti lehčí přechod mezi tmavými a osvětlenými místy. Pokud pirát vylezl z podpalubí na sluncem zalitou horní palubu, mohl na několik desítek vteřin zcela přestat vidět. Pokud měl ovšem na oku pásku, světelný šok se nedostavil.

To samé platilo při cestě z paluby do podpalubí. V takovém případě si ovšem jen musel sundat pásku. Zakryté oko bylo totiž přizpůsobeno vidění ve tmě, zatímco odkryté bylo zvyklé na světlo. Sundávání a nasazování pásky tak bylo vždy podle toho, jestli šel pirát do tmy nebo na světlo.

Lidskému oku trvá 25 minut, než si plně zvykne na tmu. Pirátská vychytávka tenhle čas snížila na minimum. Až zase příště někde uvidíte piráta, tak mějte napaměti, že pásku přes oko nemá jen tak.

Další články

Zavří­t reklamu