válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč Napoleon žádal po své ženě, aby se před jeho návratem domů nemyla?

Proč Napoleon žádal po své ženě, aby se před jeho návratem domů nemyla?
Zdroj: Wikimedia Commons

Zatímco dnešní doba si libuje v nadměrné hygieně a lidé všemožnými deodoranty, anti-perspiranty a parfémy zahánějí tělesné pachy, v dřívější dobách byl přirozený odér těla akceptován a dokonce i vnímán jako něco sexuálně přitažlivého. Jak jinak si lze vysvětlit tajemnou větu v dopise adresovaném Napoleonem jeho manželce Josefíně: “Drahá, vracím se domů, nemyj se.”

blondie 7. dubna 2021

Dlouhé roky si badatelé lámou hlavu, co touto větou Napoleon sledoval. Názory na obsah dopisu se různí. Když vynecháme ty, které zpochybňují, zda něco takového slavný vojevůdce vůbec napsal, nabízí se jako první otázka, zda Napoleona přirozená vůně těla jeho první ženy Josefíny neobyčejně vzrušovala. Podle britského historika a spolupracovníka BBC Andrewa Robertse to možné je. Jak upozorňuje, dopisy, které Napoleon Josefíně posílal ze svého italského tažení v letech 1796 a 1797, byly velmi eroticky zabarvené. Lze z nich mimo jiné vyčíst, že se vyžíval v orální stimulaci jejích pohlavních orgánů. “Nabádal ji, aby se tři dny nemyla, protože se mu líbilo se s ní milovat, když byla nemytá. Bylo to pro něj opravdu zásadní,” zdůrazňuje Roberts.

Napoleonův milostný dopis adresovaný Joséphine de Beauharnais.

Napoleonův milostný dopis adresovaný Joséphine de Beauharnais.

Paradoxně právě za Napoleonovy vlády končí doba hygienického temna, kterou ve středověku nastolila církev, neboť nadměrné mytí považovala za posedlost tělem a veřejné lázně za nečisté místo plné hříchů. Do módy se vrací opět antika a s ní i zvýšená péče o tělesnou hygienu. Podle některých badatelů si však Napoleon chtěl svým stručným vzkazem pojistit věrnost své manželky Josefíny, která, jak známo, byla velmi přelétavá. Jak upozorňuje Andrew Roberts, jen pár týdnů po jejich svatbě začala Napoleona podvádět s jinými muži. Domníval se snad Napoleon, že silný pach jeho ženy odradí její nápadníky? Nebo si chtěl tímto způsobem věrnost své ženy otestovat? Pokud by se totiž i přes jeho příkaz umyla, nepřímo by se tím doznala k nevěře.

Thumbnail # V roce 1900 si Napoleona II. zahrála žena. Publikum bylo nadšené
Mohlo by Vás zajímat:

V roce 1900 si Napoleona II. zahrála žena. Publikum bylo nadšené

Vědecké výzkumy však dávají spíše za pravdu teoriím o Napoleonově posedlosti tělesným pachem. Specifická vůně sexuálních protějšků ostatně zůstala výrazným sexuálním stimulem dodnes. “Pach či vůně hrají skutečně důležitou úlohu při výběru partnera. Individuální tělesný pach je pod genetickou kontrolou. Ovlivňují ho geny označované MHC,” říká sexuolog Radim Uzel. “Švýcarští výzkumníci před několika lety zjistili, že nám nejvíce atraktivní připadají jedinci, kteří jsou vybaveni co nejvíce odlišnou strukturou tohoto genu. Jinými slovy řečeno – čím více vylučují naši příbuznost, tím přitažlivěji nám voní,” dodává.

Joséphine de Beauharnais

Joséphine de Beauharnais

V sexuálním životě člověka hraje důležitou úlohu zejména pach genitálií. Skládá se z více chemických komponent. U některých žen, zvláště pak rusovlasých, je velmi pronikavý. Je tak intenzivní, že u některých mužů způsobuje sám o sobě silné sexuální vzrušení. A zatímco ženy jsou k různým pachům citlivější, muži si je zase déle pamatují. “Důvodem je zvláštní čichová paměť. Vytváří to u nich také podmíněný reflex. Pokud si určitý čichový podnět spojí s nějakým kladným sexuálním zážitkem, dokáže u nich podobný pach vyvolat silné sexuální vzrušení i v budoucnu,” vysvětluje Radim Uzel.

Joséphine de Beauharnais (1763 – 1814) byla o šest let starší než Napoleon a rozhodně nevynikala dokonalou krásou. Jak známo, měla černé a dosti zkažené zuby, takže svým úsměvem mohla jen stěží někoho okouzlit. Přesto byla vyhlášenou svůdnicí a dobyla srdce i nejmocnějšího muže své doby, který jí chtěl položit k nohám celý svět. Málem se mu to i podařilo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu