Komunisti chtěli Horu křížů zničit. Zvítězila nad nimi ale neochvějná víra a vůle litevského lidu.

Komunisti chtěli Horu křížů zničit. Zvítězila nad nimi ale neochvějná víra a vůle litevského lidu. | zdroj: earthables.com


Proč na toto místo lidé nosí už 185 let kříže? Stojí za tím velká tragédie

user-avatar

Simona Knotková

11. 03. 2020 | 13:00

Pokud se na svých cestách někdy dostanete do litevského města Šiauliai, určitě se zajděte podívat na nedalekou Horu křížů. Ať už jste věřící, či ne, jedná se o místo, které vás svou magickou a posvátnou atmosférou jednoznačně strhne.

Historie Hory křížů sáhá do roku 1831. Tehdy proběhlo povstání proti ruskému carovi, během kterého zahynulo množství Poláků a Litevců. Nešťastní pozůstalí se už nedohledali mrtvých těl, a na památku proto začali snášet na místo mezi vesnicemi Domantai a Jurgaičiai kříže. Víc jich ještě přibylo po dalším povstání v roce 1863. Z Hory křížů se začalo stávat poutní místo, které navštěvovali lidé z různých koutů světa.

S nástupem komunismu, který náboženství nepřál, však hrozil jeho zánik. KGB kopec dokonce dvakrát buldozery srovnala se zemí a nechávala ho hlídkovat. Stejně se ale vždy našel někdo, kdo kříže opět postavil. Po roce 1985 pak Sovětský svaz boj s místními vzdal úplně a po revoluci v roce 1991 Hora křížů opět začala žít plnohodnotným životem.

Místo je dnes symbolem pro litevskou národní hrdost a víru a stále je hojně navštěvováno. Lidé se sem chodí modlit, přidat svůj kříž nebo zkrátka jenom nasát posvátnou a mírumilovnou atmosféru. I vy ji můžete  trochu zakusit díky následujícímu videu.


témata

user-avatar

Simona Knotková

11. 03. 2020 | 13:00

Zavří­t reklamu