válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč muži nemají pohlavní kost, když ji mají primáti? Vědci na to přišli

Proč muži nemají pohlavní kost, když ji mají primáti? Vědci na to přišli
Zdroj: livescience.com

Samci primátů, jako jsou makakové nebo šimpanzi, mají pohlavní kost, tedy přesněji kost, která vede jejich penisem. Proč ji tedy nemají i muži z rodu Homo sapiens? Odpověď je prostá – připravila je o ni příroda.

Tomáš Chalupa 15. prosince 2016

Penisová nebo pohlavní kost se začala vyvíjet už mezi 145 a 95 milony let. Byla přítomna u prvních prapředků dnešních primátů i mnoha druhů masožravců. U lidí se však nikdy nevyvinula. Vědci přišli s teorií, proč se tak stalo.

V jednoduchosti se dá říct, že o tom, kdo má a kdo nemá pohlavní kost, rozhoduje délka pohlavního aktu. U druhů, kde kopulace trvá dlouho, je kost přítomna, ale u těch, kteří kopulují krátce, naopak chybí. Lidé tedy patří do té druhé kategorie. Navíc na délku aktu zase má vliv to, jestli daný druh žije v pevných svazcích nebo zda provozuje polygamii. A tady opět mají lidé smůlu. Zatímco primáti, kteří mají více samiček a provozují tedy sex s více partnerkami, kost mají, lidé, kteří žijí v monogamních vztazích, ji podle matky přírody nepotřebují.

Takže zkrátka muži z rodu Homo sapiens nemají tuto výztuhu jednoduše proto, že ji nepotřebují. Milují se jen krátce a většinou jen s jednou partnerkou. Zákony evoluce jsou v tomto nesmlouvavé.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu