válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč mají ženy orgasmus? Vědci nabízí různé teorie

Proč mají ženy orgasmus? Vědci nabízí různé teorie
Zdroj: Profimedia
+ 1 fotka+ 2 fotky

Tajemství ženského orgasmu je samo sebou vzrušující, jenže evoluční biology zajímá více než to, jak probíhá a co jej spouští, proč vůbec existuje. Z čistě biologického hlediska jej totiž ženy na rozdíl od mužů nutně nepotřebují k pohlavnímu rozmnožování.

Yvonne Pokorná 12. května 2020

Vědci jsou v této věci rozděleni. Jedni si myslí, že ženský orgasmus je naprosto bezúčelný. Jiní jsou přesvědčeni, že dříve mohl pomáhat (a možná stále pomáhá) našemu druhu přežívat a rozmnožovat se.

“Podle jedné teorie mají ženy orgasmus proto, že jej mají muži,” říká Kimberly Russell, ekoložka z Rutgersovy univerzity v New Jersey. Všichni jsme totiž ve fázi plodu vyšli ze stejného základu, bez ohledu na pohlaví. Mechanismus orgasmu tak ženám zůstal zachován stejně jako prsní bradavky mužům, ačkoli ti nekojí. Orgasmus se nevyvinul specificky pro ženy a neplnil u nich žádnou specifickou evoluční funkci.

Tato teorie má však své slabiny. Jak poukazuje evoluční bioložka Patricia Brennanová z Mount Holyoke College v Massachusetts, z hlediska evoluce není zrovna adaptivní, když naše těla věnují příliš mnoho energie znakům, které jsou bez užitku, což je případ mužských bradavek. Takové rysy mají tendenci mizet nebo se postupem času stávají méně výraznými. To se však zdaleka netýká ženských orgasmů. Ty obvykle trvají déle než mužské a navíc mohou nastat několikrát za sebou, což se mužům děje vzácně. “Jinými slovy, se zde čerpá hodně energie na něco, co údajně nemá žádnou funkci,” poznamenala Brennarová. Navíc nic z celé anatomie zapojené do ženského orgasmu se nezmenšilo.

Klitoris, ona vysoce citlivá část ženských genitálií, která v ženském orgasmu hraje klíčovou roli, se sice podobá mužskému penisu, neboť stejně jako v případě bradavek, se oba orgány vyvinuly z téhož anatomického základu, není však jeho zmenšeninou. “Klikotoris není nějaký minipenis,” rozporuje Brennarová všeobecnou tezi. “Lidský klitoris má neuvěřitelně vyvinutou stavbu. Podle mě je to přímo do očí bijící přirozený výběr,” dodává.

Společný orgasmus je pro mnohé páry cílem. Zdroj: Profimedia

Společný orgasmus je pro mnohé páry cílem. Zdroj: Profimedia

Orgasmus táhne spermie

Existuje řada teorií o tom, jak přesně ženský orgasmus pomohl našim předkům si předávat geny. Ačkoliv ženy nepotřebují orgasmus k početí, nebylo tomu tak vždy. Mnoho samic savců, včetně králíků a koček, ovuluje jen při páření. Vědci tak usuzují, že naše “pramáti” potřebovaly orgasmus k tomu, aby otěhotněly. Tato teorie ovšem nevysvětluje, proč si ženy tuto vlastnost uchovaly do dnešních dní. „Jestliže se orgasmy vyvinuly z nějakého adaptivního důvodu, ale už se nepřizpůsobují, měly by zmizet. A to se zjevně nestalo,“ podotýká vědkyně.

Orgasmický zážitek zajisté povzbuzuje u žen větší chuť na sex a s rostoucí chutí roste i šance k plození potomstva. Jakmile se totiž porod u rodu Homo sapiens stal nebezpečným a bolestivým procesem (díky vzpřímené chůze, k níž došlo za cenu úzkých boků a větších hlav), ukázal se orgasmus vhodnou a užitečnou pobídkou ke kopulaci.

Některé výzkumy naznačují, že orgasmy stále vytvářejí ideální podmínky pro početí – dokonce i mimo ovulaci. Jedna studie tak například zjistila, že ženy, které měly orgasmus přibližně ve stejnou dobu jako jejich partner, “nasály” do krčku dělohy více spermií než ženy, které dosáhly vyvrcholení o mnoho dříve nebo později. Vědci se dokonce snažili najít souvislost mezi počtem orgasmů a počtem dětí. Důkazy pro tyto hypotézy jsou ovšem nejisté.

Pohlavní styk hraje ve společnosti bonobů hlavní roli. Zdroj: wikipedia commons

Pohlavní styk hraje ve společnosti bonobů hlavní roli. Zdroj: wikipedia commons

Sexem k sociální svornosti

Co když ale orgasmus nesouvisí vůbec s reprodukcí? Co když se vyvinul čistě pro radost a potěšení? Tato myšlenka se může někomu jevit jako hříšná, ale sex, který je příjemný jak pro muže, tak pro ženu, plní významnou sociální roli. Uvolňuje stres a upevňuje pouto mezi partnery. Naši předkové se možná zabývali sexem, aby vytvořili soudržnější skupiny, urovnali konflikty a stmelili vztahy. Takovéto chování vidíme ostatně u jiných primátů, jako jsou bonobové, kteří pomocí sexu zažehnávají boje o chutné kousky ovoce nebo mírní klanovou rivalitu. V rámci evoluce tak ženské orgasmy mohly fungovat jako určitý druh sociálního pojidla.

Potěšení, které samo o sobě stačí k tomu, aby se jistý rys stal adaptivním, jde proti všeobecným představám o tom, proč existuje sex a orgasmus. Podle Brennanové to ale dokonale dává smysl: „Abychom zažili potěšení – zdá se to evolučně jako dobrý nápad.”

Zůstává však řada nezodpovězených otázek, například proč je orgasmus pro jedny ženy snazší a pro druhé obtížný nebo proč u většiny z nich nevede k početí. V každém případě tato tématika stimuluje další výzkum.

Další články

Zavří­t reklamu