válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč mají muži (a dokonce i ženy) ranní erekce?

Proč mají muži (a dokonce i ženy) ranní erekce?
Zdroj: profimedia.cz
+ 2 fotky+ 3 fotky

Ranní erekce je naprosto běžný jev, potýká se s ní většina mužů na planetě a nevyhýbá se ani ženám. S erotickým sněním však nemá nic společného. Jde o prastarý tělesný reflex, který se projeví ještě dřív, než vůbec přijdeme na svět.

pok 10. května 2019

Aniž si to muž uvědomuje, penis se mu ztopoří třikrát až pětkrát během spánku (tedy pokud netrpí erektilní dysfunkcí). Jde o spontánní erekci, která nebyla vyvolána erotickými sny. Tento fyziologický fenomén začíná už u nenarozených dětí v matčině lůně a pokračuje během celého života. Muži v tom ale nejsou sami. U žen k této reakci dochází u klitorisu, který nabobtná, zvětší se a vykoukne ven z kožního záhybu, a to díky nahrnutí krve do této oblasti. Stejně tak dochází ke zvlhčení vagíny a růstu její citlivosti. I ženy tedy během spánku nevědomky trénují své sexuální partie.

I když vědci v průběhu minulých let přispěchali s řadou různých teorií, příčiny tohoto fenoménu jsou stále nejasné. Jedno se ví však jistě – erekce penisu i klitorisu vznikají v REM fázi spánku, charakterizovaném rychlými očními pohyby. Jde o nejhlubší část spánkového cyklu, kdy prožíváme sny. Jednou z možností, která to způsobuje je, že během REM spánku noradrenalinové buňky, které se nacházejí v oblasti mozkového kmene, nepracují, tedy jsou vypnuty. Při tomto vypnutí se nevyplavuje hormon noradrenalin, který je spojený s penisem a potlačuje jeho aktivitu. Naopak se vyplavuje hormon testosteron, který penis opět probouzí k aktivitě, a tím ho ztopoří. Reakce je tedy spontánní a není potřeba být při ní v bdělém stavu.

Je také možné, že spontánní erekce se spouští uvolňováním oxidu dusnatého (NO). Ten je v těle zodpovědný za rozšiřování cév, čímž se zvýší průtok krve v penisu a vede k jeho erekci. Vše je regulováno androgeny, jako třeba testosteronem.

Zejména starší muži mohou zažít noční erekci i během non-REM fáze. Tento jev je typický pro starší muže. Příčina ale zůstává prozatím utajena.

Noční trénink?

Existují dva typy erekce: psychogenní a reflexní. Psychogenní je dána stimulací na základě myšlenek, smyslových vjemů nebo erotických obrazů, zatímco u reflexní erekce jde o nedobrovolný proces a může ji vyvolat plný močový měchýř. Ten tlačí na nervová zakončení vedoucí do páteře. Tlakem na nervy dochází nevědomky ke spuštění míšního reflexu a samovolně dojde k erekci. To také vysvětluje, proč erekce po cestě na toaletu odezní.

Vzhledem k tomu, že je obtížné močit se ztopořeným údem, má se za to, že erekce může zabránit nechtěnému nočnímu pomočení. I když to možná zní věrohodně, je to zřejmě málo pravděpodobné, protože tělo má spoustu jiných nástrojů, jak pomočování předejít. Navíc tato teorie nevysvětluje, proč noční erekce postihuje také ženy.

Jako nejpravděpodobnější se tak jeví vysvětlení, že jde o jakési posilování, jimiž se penis udržuje v dobré kondici. Spánek je pro tělo něco jako restart. Tělo odpočívá a regeneruje. Probíhá obnova rozumových a paměťových funkcí. Srdeční tep je pomalý, svaly jsou uvolněné, krevní tlak je v normálu. Všechno se obnovuje a připravuje na další den. Penis je na tom stejně. Noční erekcí procvičuje svou připravenost.

Tuto úvahu podporuje i ontogenetická teorie, která praví, že v REM-spánku organismus trénuje pohybové vzorce, které má člověk geneticky dané a které pak potřebuje provozovat okamžitě bez dlouhého nacvičování.

Noční erekce prospívá zdraví

Vědecké studie se stále dohadují o vlivu noční erekce na zdraví penisu. Převládá názor, že zvýšené množství kyslíku v penisu během noci je pro svalovou tkáň topořivých těles prospěšné. Tímto okysličováním si udržují svou životaschopnost a předcházejí kavernózní fibróze, která může v konečném důsledku vést k erektilní dysfunkci.

Dobrý stav srdce a cév úzce souvisí se schopností dosažení erekce. Pokud vaše erekce ve spánku a po probuzení funguje, můžete radostí výskat. Je to signál, že vaše tělo funguje správně a nic vám nebrání užívat si sexuálních radovánek.

Další články

Zavří­t reklamu