válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč mají antické sochy mužů malé penisy?

Proč mají antické sochy mužů malé penisy?
Zdroj: artsy.net

Antičtí Řekové byli doslova posedlí zobrazováním nahých těl, a to jak mužů, tak žen. Byli to svalnatí, silní sportovci, ovšem mezi nohama jim viselo cosi, co by se rozhodně nedalo považovat za chloubu. Proč Řekové zobrazovali muže s malými penisy?

Tomáš Chalupa 26. ledna 2018

„Jejich penisy jsou malé v porovnání s průměrným vzrůstem. Jsou jednoduše ochablé,“ říká nekompromisně o sochách antických hrdinů Andrew Lear, specialista na antické umění a sexualitu. Právě Lear otevřel tuto, pro někoho možná překvapivou otázku. Proč mají muži na antických sochách tak malá přirození?

Důvod je podle něj jednoduchý. V antickém Řecku nebyl velký ztopořený penis ani znakem síly, ani znakem moci. Dokonce to nebylo nic, co by shledávali tehdejší lidé jako nějak zvláště přitažlivé, spíše naopak. Třeba takový Aristofanes ve své hře Mraky píše o ideálních tělesných rozměrech muže takto: „Mohutná hruď, světlá pleť, široká ramena, silné hýždě a malé žihadlo.“ Tím žihadlem se samozřejmě myslí penis. Malý penis byl zkrátka ideál krásy mužského těla.

Zajímavé je v tomto kontextu podívat se na to, jak byli vyobrazováni jiní, ne tak hezcí či méně urození muži. Například satyrové byli vždy znázorňováni se vztyčeným mohutným penisem. Podle mytologie to byli napůl lidé a napůl zvířata. Jejich nehezká zvířecí složka byla symbolizována mimo jiné právě mocným pyjem. „Velké penisy byly brány jako cosi vulgárního, co se do lepší společnosti nehodí, co je vyhrazeno barbarům,“ dodává Lear.

Velké penisy se objevují v některých řeckých komediích, kde symbolizují hloupost a zvířeckost svých nositelů. Byli takto portrétováni například Egypťané, kteří byli dlouho nepřáteli Řeků a vedli s nimi války. Naopak řečtí hrdinové byli vždy inteligentní, dokonale se ovládali, měli dobré způsoby a samozřejmě i malé penisy.

Dokonce nebyl penis vnímán ani jako symbol plodnosti muže. Mužova schopnost počít a následně se starat o děti nespočívala v jeho nádobíčku, ale v jeho inteligenci. Kdo byl považován za inteligentního, ten byl stejně tak vnímán jako plodný a potencionálně dobrý otec. Malý penis tak byl v podstatě znak charakteru – čím menší, tím lepší charakter.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu