válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč má penis jinou barvu než zbytek těla? Můžou za to hormony

Proč má penis jinou barvu než zbytek těla? Můžou za to hormony
Zdroj: iflscience.com

Své pohlavní orgány jste jistě už párkrát v životě viděli. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, proč je odstín kůže v této oblasti odlišný od zbytku těla?

Marta Šindlauerová 24. července 2020

Je to taková ošemetná, delikátní otázka, kterou zkoumal deník Daily Mail a odborné hledisko poskytli dva dermatologové z New Yorku – Cameron Rokhsar a Lindsey Bordone. Ti vysvětlili, že pokožka na genitáliích a bradavkách je tmavší kvůli pohlavním hormonům. Úroveň testosteronu a estrogenu reguluje činnost melanocytů, což jsou buňky, které produkují melanin. Ten zase zodpovídá za barvu kůže. Aktivita melanocytů se zvyšuje během puberty, kdy pohlavní orgány „dozrávají“.

Hormony pak řídí to, jak hodně melaninu melanocyty vypouštějí. Proto je přirozené, že v dětství jsou oblasti pohlavních orgánů a bradavek mnohem světlejší než v dospívání. A také to vysvětluje to, proč jsou některé děti v dětství plavovlasé a čím jsou starší, tím jsou jejich vlasy tmavší.

Lindsey Bordone ještě nezapomněla dodat, že je nutné kožnímu odstínu věnovat čas od času větší pozornost. Podezřelé ztmavnutí může znamenat zdravotní potíže různého druhu, nejčastěji například cukrovku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu