Alkohol dělá z lidí agresivní hrubiány. Poslední studie ukázala, proč tomu tak je.

Alkohol dělá z lidí agresivní hrubiány. Poslední studie ukázala, proč tomu tak je. | zdroj: messagetoeagle.com


Proč jsou lidé po alkoholu agresivní? Vědci našli odpověď

TÉMATA: alkohol | chování | mozek | agresivita

user-avatar

Simona Knotková

2. 06. 2018 | 08:30

Vědci z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney zkoumali, jak spolu souvisí pití alkoholu a agresivní chování. Jejich výsledky potvrdily dřívější hypotézy.

Tým vedený docentem Thomasem Densonem dal dohromady padesátku zdravých mladých mužů. Někteří z nich dostali dva drinky obsahující vodku, jiní vypili placebo neobsahující žádný alkohol. Pod magnetickou rezonancí následně podstoupili vyšetření, které zkoumalo jejich reakce na provokaci.

Rezonance ukázala, že alkohol v krevním oběhu uzavřel části mozku, které zodpovídají za mírnění agresivního chování. Konkrétně se jednalo o oblast prefrontální kůry.

"I když alkohol celkově tlumil činnost prefrontální kůry, dokonce už při jeho nízkých dávkách jsme zaznamenali vztah mezi dorzomediální a dorzolaterální prefrontální kůrou a alkoholem hnanou agresí. Tyto oblasti podporují odlišná chování jako klid či agresi podle toho, zda je osoba střízlivá nebo opilá," objasňuje Denson.

Doufá, že problematika bude v budoucnu prozkoumána ještě důkladněji, a přispěje tak prevenci proti škodlivým účinkům alkoholu.

Studie australských vědců potvrdila již dřívější teorie o vztahu alkoholu a agrese.

user-avatar

Simona Knotková

2. 06. 2018 | 08:30

Zavří­t reklamu