válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč jsme se nesetkali s mimozemšťany? Britský fyzik má překvapivou odpověď

Proč jsme se nesetkali s mimozemšťany? Britský fyzik má překvapivou odpověď
Zdroj: dailymail.co.uk

Profesor David Cox přichází s odpovědí, proč se lidstvo přes všechny pokus ještě nezkontaktovalo s mimozemskými civilizacemi. Je to proto, že každý vyspělý život sám sebe zničí dříve, než naváže kontakt s okolím ve vesmíru.

Tomáš Chalupa 19. října 2016

Princip je jednoduchý. Inteligentní život se zničí sám velmi brzy po svém vzniku. Tím „velmi brzy“ se myslí z vesmírného měřítka, tedy po destítkách tisíc let, což je z hlediska vesmíru téměř nepostřehnutelný časový okamžik. Díky tomu nemůžeme narazit na žádné mimozemšťany a ani oni na nás.

Jakmile každá civlizace dosáhne úrovně technologického pokroku, který začne generovat skleníkové plyny a další zplodiny, dříve nebo později se sama zahubí. O něčem podobném se ostatně mluví právě v této době, jak moc je udržitelný současný způsob života a jestli si pod sebou náhodou lidstvo nepodřezává větev. Cox je názoru, že přesně to se děje a to nejen nám, ale i všem ostatním civilizacím. Pokrok jde ruku v ruce s enviromentálními riziky a ve výsledku znamená konec každé rozvinuté civilizace.

Ostatně nad podobnými problémy se zamýšlel už i slavný Enrico Fermi v 50. letech minulého století. Jakmile ovládne nějaká civilizace raketovou techniku, měla by létat do vesmíru. Proč tedy nikoho nepotkáváme? Slavný Fermiho paradox Cox vysvětluje jednoduše. Kolem nás totiž nikdo není, všichni vyhynuli. A nás to nejspíš čeká taky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu