Růžově zabarvené jezero na Middle Island je považováno za světový přírodní zázrak.

Růžově zabarvené jezero na Middle Island je považováno za světový přírodní zázrak. | zdroj: messagetoeagle.com


Proč je jezero Hillier růžové? Vědci to kupodivu stále nevědí

TÉMATA: jezera | austrálie | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 01. 2017 | 11:00

Jezero Hillier na australském ostrově Midlle Islandu není velké, měří na délku necelých 600 metrů. Co jej však činí zajímavým, je jeho barva. Voda v jezeře je totiž nádherně růžová.

Jezero objevil v roce 1802 mořeplavec a kartograf Matthew Flinders. Odebral vzorky a napsal si do deníku, že voda v jezeře je růžová. Je potřeba říct, že Hiller není jediné růžové jezero na světě a dokonce ani v Austrálii, je však určitě jedno z nejhezčích. 

Dnes je jezero součástí národního parku, v jeho okolí hnízdí také vzácné druhy ptáků, kteří tu rovněž mají rezervaci. Vědci tyto ptáky zkoumají, ovšem stejně tak se věnují samotnému jezeru. Netuší totiž dodnes, proč je jeho barva taková, jaká je. V podezření je zejména  Dunaliella salina, mikrořasa produkující karotenoid. Barvivo známe například z mrkve, které propůjčuje jejímu kořeni oranžovou barvu. S jistotou se to však neví, jiné teorie zase ukazují na heliofilní bakterie, které produkují bikarbonát sodný, který reaguje se solí a může způsobovat růžovou barvu.

Každopdáně voda v jezeře je nezávadná a pro lidi není nijak nebezpečná. Kdo si chce zaplavat v růžovém jezeře, má ale smůlu, protože koupání je zde zakázáno. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 01. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu