válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč černé díry nespolknou celý vesmír? Tohle vysvětlení vás překvapí

Proč černé díry nespolknou celý vesmír? Tohle vysvětlení vás překvapí
Zdroj: medium.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Černé díry jsou impozantní tím, že pohlcují okolní hmotu, dokonce ani světlo z jejich spárů neunikne. Proč tedy, když jsou takovými nenasytnými požírači, dál a dál neexpandují a jednoduše nepozřou celý vesmír? Jeden z předních světových astrofyziků má na to vysvětlení.

Yvonne Pokorná 1. července 2019

Oním fyzikem není nikdo jiný než Leonard Susskind ze Stanfordovy univerzity, spoluautor teorie strun. Stejně jako jiné fyziky jej zajímalo, proč černé díry expandují, aniž by se měnila jejich velikost. V řadě svých posledních studií staví na paradoxu, že se černé díry zvětšují tím, jak narůstá jejich vnitřní komplexita, což je vlastnost, kterou nevidíme při sledování zpovzdálí. Zvenčí velikost černých děr zůstává stejná, jejich vnitřní objem však roste prakticky napořád. Jinými slovy, černé díry expandují dovnitř, nikoli ven.

V posledních letech, s rozšířením kvantových počítačů, získávají fyzikové nové poznatky o fyzikálních systémech, jako jsou černé díry, tím, že zkoumají jejich schopnost zpracovávat informace – jako by to byly kvantové počítače. To vedlo Susskinda a jeho spolupracovníky k určení hlavní kvantové vlastnosti černých děr, která je základem jejich rostoucího objemu. Teoretici říkají, že to, co se mění, je „složitost“ černé díry – přibližný počet výpočtů, které by byly potřebné k obnovení počátečního kvantového stavu černé díry v okamžiku, kdy se vytvořil. Po jeho vzniku, když se částice uvnitř černé díry spolu vzájemně ovlivňují, se informace o jejich počátečním stavu stále více mísí. V důsledku toho jejich složitost neustále vzrůstá.

Pomocí modelů, které představují černé díry jako hologramy, Susskind a jeho spolupracovníci ukázali, že složitost i objem černých děr rostou stejným tempem, což podporuje myšlenku jejich vzájemné provázanosti. A zatímco jiní fyzici vypočítali, že černé díry uchovávají maximální možné množství informací vzhledem ke své povrchové ploše, Susskindova zjištění naznačují, že také rostou ve složitosti nejrychlejším možným tempem, který dovolují fyzikální zákony.

Pokud je složitost základem prostorového objemu v černých dírách, ovlivní to podle Susskinda naše obecné chápání kosmologie. “Nejsou to jen vnitřky černých děr, které rostou s časem. Také kosmologický prostor roste. Myslím, že je to velmi zajímavá otázka, zda je kosmologický růst vesmíru spojen s nárůstem jisté složitosti. A jestli kosmické hodiny, evoluce vesmíru, souvisí s vývojem složitosti,“ uvedl Susskind. Jak ale přiznal, na tuto otázku zatím nezná odpověď.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu