Jediná vikingská helma byla nalezena v roce 1943.

Jediná vikingská helma byla nalezena v roce 1943. | zdroj: ancientpages.com


Proč byla v celé Skandinávii objevena jen jedna jediná vikingská helma?

TÉMATA: vikingové | nálezy | zbroj | mýty

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 04. 2018 | 18:00

Skandinávie je domovem Vikingů, přesto je s podivem, že archeologové nalezli v celém regionu jen jednu jedinou vikingskou helmu. Jak je to možné?

Archeologové našli množství vikingských zbraní, šperků, rituálních objektů, štítů, a dokonce lodí. Ale mají jen jednu jedinou vikingskou helmu. Ta byla nalezena náhodou na farmě Gjermundbu u městečka Hausybgd v roce 1943. Když na místo přišli archeologové, nalezli zde hrobku z vikingské éry. Obsahovala ostatky dvou mužů, vedle nich byly uloženy meče, kopí, stolní hry a téměř neporušená kroužková zbroj. Byli zjevně pohřbeni v plné zbroji tak, aby byli připraveni na posmrtnou cestu do Valhally.

Helma z Gjermundbu byla historiky prozkoumána a datována do 9. století. Byla opatřena pevným hledím, což svědčí o tom, že šlo o velmi nákladnou část zbroje, kterou si mohl dovolit jen málokdo. Zřejmě patřila vikingskému veliteli nebo náčelníkovi kmene. Mnoho válečníků celý život toužilo po takové helmě.

Tím se dostáváme k původní otázce, jak to, že archeologové objevili pouze tuto jednu helmu a žádné další? Vypadá to, že naše představy o tom, jak vypadali a jak byli vyzbrojení vikingští válečníci, byly poněkud mylné. Co když Vikingové žádné helmy nenosili jednak proto, že byly velmi drahé, a pak také proto, že byly poměrně těžké. Vikingové vyznávali mobilitu a rychlý pohyb a v tom jim těžké železné přilbice mohly být spíše na obtíž.

Podle historiků měli Vikingové na hlavách kožené kápě nebo kožené helmy, ale nikoliv železné. Železné helmy měli prokazatelně členové Hirdu, což byla elitní garda, chránící vikingské panovníky dnem i nocí. Byli to vůbec nejlepší válečníci – profesionálové, jaké Vikingové ve svém středu měli. Těch bylo ale velmi málo. Vikingský vladař nebo náčelník měl zpravidla kolem sebe maximálně 60 členů Hirdu. Pouze u nich mohli archeologové najít železné helmy, ale to se zatím podařilo pouze v jednom případě. Vikingové s rohatými helmami, jak si je představujeme dnes, nikdy takto nevypadali. Jejich přilby dokonce neměly ani rohy, jak jsme psali v jednom z našich dřívějších článků.

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 04. 2018 | 18:00

Zavří­t reklamu