válkaČeskoslovenskoobjevy

Proč basák The Clash rozmlátil svou kytaru? Příběhy 5 ikonických fotek

Proč basák The Clash rozmlátil svou kytaru? Příběhy 5 ikonických fotek
Zdroj: vintag.es
+ 1 fotka+ 2 fotky

Rocková historie nám nabídla spoustu vzrušujících, nezapomenutelných a ikonických momentů. Na pět z nich zachycených objektivem fotografa se podívejte v naší galerii.

Simona Knotkova 26. listopadu 2019

Punková destrukce

Tu fotku viděl snad každý, kdo se o rockovou hudbu zajímá trochu víc než konzumní posluchač. Je na ní zachycený basák The Clash Paul Simonon těsně před tím, než o pódium rozmlátil svou Fender Precision Bass. Stalo se tak 20. září 1979 během vystoupení v newyorském Palladiu. Zničený nástroj dnes najdete v Rockandrollové síni slávy v Clevelandu. Foto poté na přebalu třetího studiového alba kapely „London Calling“. I když roky kolovala historka, že muzikant kytaru zničil, protože nebyl toho dne spokojený s jejím zvukem, doopravdy tak jenom reagoval na situaci, kdy vyhazovači nedovolili návštěvníkům koncertu vstát ze sedaček. „Lidé mají bohužel tendenci ničit věci, které milují,“ okomentoval to o třicet let později.

Queen ve Wembley

Jeden z posledních koncertů legendárních Queen se uskutečnil 12. července 1986 na stadioně v londýnském Wembley. V té době frontman Freddie Mercury už tušil, že s ním něco není v pořádku. Smrtelnou diagnózu mu ale potvrdil teprve test na AIDS, který podstoupil na začátku příštího roku. Koncert později vyšel na VHS a DVD a nejeden příznivec Queen ho považuje za úplný vrchol kapely. Ikonický snímek Freddieho se zapadajícím sluncem v pozadí si vypůjčili také tvůrci biografického filmu „Bohemian Rhapsody“, kteří podle jeho předlohy vytvořili jeden z propagačních plakátů.

Sex Pistols podepisují smlouvu

Dne 10. března 1977 byla svolána tisková konference před Buckinghamský palác. Že by snad někdo z královské rodiny chtěl veřejnosti oznámit důležitou zprávu? Zapomeňte! To jenom veřejní nepřátelé Británie č. 1, odporní a zkažení Sex Pistols, kteří strašili všechny spořádané občany z předních stránek tisku, podepisovali smlouvu s A&M. Následně pokračovali do kanceláří vydavatelství, kde uspořádali tak divoký mejdan…, že na další den byli zase beze smlouvy. Zkrátka punk se vším všudy.

Konec folkového hrdiny

Na této fotografii možná není na první pohled nic zvláštního. Psaly se na ní ale dějiny. Bylo to poprvé, kdy Bob Dylan, novodobý mluvčí generace, odložil akustickou kytaru a publiku se představil jako plnokrevný rockový hráč s elektrickou kytarou. Stalo se tak 25. července 1965 na folkovém festivalu v Newportu. Reakce publika byla okamžitá a rozhodně ne potěšující. Velká část návštěvníků ho vybučela, pozadu nezůstali ani samotní muzikanti, podle kterých Dylan zradil své folkové kořeny. Nebylo ale už cesty zpět. Začala nová éra jednoho z nejtalentovanějších hudebníků historie, která trvá dodnes.

Beatlesácké šílenství

Jak velké bylo šílenství způsobené The Beatles? Krásně to vyjadřuje fotografie rozvášněného davu brečících a ječících dívek (a pár chlapců), kterým jen stěží brání v cestě skupinka profesionálních policistů. Pojem „beatlemánie“ údajně poprvé použil hudební promotér Andi Lothian v roce 1963, od něhož ho převzali publicisté. Nikdy předtím se hudební interpret nesetkal s takovou hysterií a poblouzněním ze strany fanoušků. Právě obří a nekontrolovatelná sláva byla také jednou z příčin, které stály za vcelku brzkým koncem skupiny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu