válkaČeskoslovenskoobjevy

Problémy, tak se říkalo občanské válce v Severním Irsku, která trvala 30 let

Problémy, tak se říkalo občanské válce v Severním Irsku, která trvala 30 let
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Od roku 1968 do roku 1998 bylo Severní Irsko dějištěm podivné občanské války, kdy na jedné straně stáli unionisté, kteří chtěli, aby země zůstala součástí Velké Británie, na druhé straně bojovali nacionalisté, kteří si přáli samostatný stát. Britské úřady tuto krvavou epizodu nazvaly jednoduše The Troubles, tedy problémy.

Tomáš Chalupa 9. ledna 2019

Během těchto problémů zemřelo na 3600 lidí, tisícovky dalších byly zraněny. Země byla nesmiřitelně rozdělena na dva tábory, které se chtěly navzájem zničit. Světová veřejnost zaznamenala jeden z nejkrvavějších dnů tohoto konfliktu známý jako Krvavá neděle. Tehdy britští vojáci zastřelili při demonstracích 26 neozbrojených protestujících. Ti protestovali proti spornému zákonu, který umožňoval uvěznit bez soudu kohokoliv, kdo byl podezřelý z účasti v teroristické organizaci IRA. Britským vojákům a úřadům to dávalo prakticky neomezené represivní možnosti, kterých také hojně využívali.

IRA neboli Irská republikánská armáda byla organizace snažící se o odtržení země a začlenění do sousedního Irska. Používala ve svém boji teroristické metody včetně bombových útoků a vražd, takže proti ní britské síly nekompromisně bojovaly. To střet na obou stranách dále vyhrocovalo.

Nejkrvavější den konfliktu nebyl ale ani bombový útok IRA, ani zmiňovaná Krvavá neděle. 17. května roku 1974 Ulsterská dobrovolnická skupina, což byla unionistická bojůvka, provedla sérii bombových útoků v Dublinu a Monaghanu. Byla to reakce na podepsání Sunningdalské dohody, která dávala severoirským orgánům větší pravomoci v oblasti vnitřní správy a bezpečnosti. 33 lidí zemřelo při těchto bombových útocích, tři stovky dalších byly zraněny.

Válka se tak znovu rozběhla na plné obrátky a skončila, až když IRA a její političtí zastupitelé v parlamentu podepsali v roce 1995 příměří a složili zbraně. Severní Irsko má od té doby rozdělenou vládu mezi unionisty a nacionalisty. Problematika brexitu ale vyvolává v mnohých obavy, že se konflikt zase obnoví. Irové byli na rozdíl od Britů pro setrvání v Evropské unii a problematika hranic mezi Irskem a Severním Irskem je hlavním důvodem, proč se stále nepodařilo uzavřít tzv. brexitovou dohodu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu