válkaČeskoslovenskoobjevy

Pro krásu všechno. V 16. století pila šlechta zlato

Pro krásu všechno. V 16. století pila šlechta zlato
Zdroj: atlasobscura.com

Nikdo není věčně mladý, ale spousta z nás se tomuto ideálu aspoň snaží přiblížit. V dřívějších letech se pro mladistvý vzhled a krásu šlo doslova přes mrtvoly.

Simona Knotkova 13. ledna 2020

Touha po věčném mládí provází naši společnost už po celá tisíciletí. Zatímco dnes se množství žen a mužů vrhá do rukou plastického chirurga či dermatologa, v dřívějších letech byly prostředky velmi omezené. Jedinci prahnoucí po mladistvém vzhledu se proto upisovali pochybným a zdraví ohrožujícím praktikám šarlatánů. Jedním z bizarních trendů bylo kupříkladu popíjení zlata, které si v 16. století oblíbili příslušníci francouzské šlechty.

Mezi propagátory této metody patřila údajně hraběnka Diane de Poitiers. „Věřím tomu, že i kdyby tato dáma žila dalších sto let, nezestárla by. Její tvář vypadá tak dobře,“ napsal o jejím půvabu historik Pierre de Bourdeille. S bývalou milenkou krále Jindřicha II. se setkal jen pár měsíců před její smrtí. Vědci se nyní domnívají, že to bylo právě pravidelné užívání žlutého kovu, které ji v 67 letech připravilo o život. Hraběnka ho prý popíjela denně v kombinaci s diethyletherem. Tento předpoklad potvrzuje i objev archeologů, kteří v jejích znovu vykopaných ostatcích našli vysoké hodnoty zlata ve vlasech.

Zlato jako prostředek proti stárnutí má svůj původ přitom ještě hlouběji v historii. Za všemocný lék zaručující nesmrtelnost a dlouhý život byl vychvalován už čínským alchymistou Wejem Po-jangem. Římský filozof Plinius starší zase vyzdvihoval jeho pozitivní účinky na bradavice a vředy. Pozadu samozřejmě nezůstávali ani starověcí Egypťané. V 16. století se zlato používalo také jako prevence proti epilepsii či mánii.

Teprve v pozdějších letech, s modernizací medicíny, se postupně přicházelo na to, že pít zlato nejenom není nejlepší nápad, ale člověka to může lehce zabít. Kdo ví. Třeba za pár let také odhalíme, že časté injekce botoxu či kyseliny hyaluronové mohou mít pro náš organismus podobně fatální účinky a za několik dalších století se tomu budou v jiných článcích lidé budoucnosti divit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu