válkaČeskoslovenskoobjevy

Pro kouzelné místo v rakouských horách se hledá poustevník. Přihlásit se můžete i vy

Pro kouzelné místo v rakouských horách se hledá poustevník. Přihlásit se můžete i vy
Zdroj: smithsonianmag.com

Poustevna nad rakouským městem Saalfelden hledá nového obyvatele. Zájemci se mohou hlásit do 15. března.

Simona Knotkova 10. února 2017

Poustevna stojí nad Saalfeldenem už více jak 350 let, což ji řadí mezi poslední stále obývané poustevny ve střední Evropě. Momentálně je ale bez svého obyvatele, proto město vypsalo výběrové řízení. Zájemci se mohou hlásit do 15. března, ale pozor – přihlášky se přijímají pouze klasickou poštou, nikoliv mailem. A jaké jsou další požadavky na nového poustevníka?

Především by měl zapomenout, že bude žít opravdu v kompletní izolaci od světa. „Uchazeči by měli vědět, že saalfeldenská poustevna není o osamělém životě. Spousta lidí sem přichází a chce se někomu vyzpovídat. Ten člověk tam musí být pro ně,“ vysvětluje místní kněz Alois Moser.

Nový obyvatel se musí rozloučit se všemi výdobytky moderní civilizace. Za propašování televize či počítače do poustevny hrozí okamžitý vyhazov. V obydlí není topení ani tekoucí voda. Místo je tedy jen pro otrlé, kterým nevadí mnišský způsob života. Křesťanská víra se od nového poustevníka ostatně také očekává.

Kromě jiného čeká vybraného kandidáta třeba i takový výhled.

Kromě jiného čeká vybraného kandidáta třeba i takový výhled.

Na místě naposled žil psychoterapeut Thomas Fieglmueller. Život v horách se mu líbil, ale nakonec se rozhodl zase vrátit do normálního života. Jak ostatně sám říká, konzervativním katolíkům se příliš nelíbil jeho „civilní vzhled“.

„Život v poustevně je spartanský, příroda je tu ale nádherná. Potkal jsem zde spoustu milých lidí a dobře jsem si s nimi popovídal. Od některých katolíků na mě byly ale stížnosti, protože se jim nelíbilo, že nemám kápi nebo vousy… Asi jsem nebyl tou pravou osobou,“ sdělil muž.

Ještě před ním v poustevně dvanáct let žil benediktinský mnich. Ač se vám tomu možná nebude chtít věřit, v okolí je pozice celkem prestižní. V 70. letech dokonce jeden zhrzený zájemce hrozil zbraní člověku, který byl do poustevny místo něj vybrán.

Nakonec by se možná mělo říct ještě to nejpodstatnější – pozice není placená a v poustevně se bydlí jenom od dubna do listopadu. Podobná zkušenost je ale určitě k nezaplacení a na krátkou dobu by si ji možná měl vyzkoušet každý z nás.

 

Další články

Zavří­t reklamu