Jmelí bylo odpradávna považováno za léčivou rostlinu, keltští druidi jí dokonce měli za posvátný všelék

Jmelí bylo odpradávna považováno za léčivou rostlinu, keltští druidi jí dokonce měli za posvátný všelék | zdroj: ancientpages.com


Pro Kelty bylo jmelí posvátná rostlina obdařená magickými silami, používá se dodnes

TÉMATA: jmelí | rostliny | keltové

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 12. 2017 | 10:00

Dnes je jmelí především symbol Vánoc, ale v dobách dávných keltských kmenů to byla posvátná magická rostlina. Proč si to Keltové, ale i další starověké národy mysleli?

Původ jmelí jako dekorace sahá hluboko do historie, kdy bylo považováno jako ochrana před blesky, zlými duchy nebo vraždami. Toto přesvědčení ještě zesílilo v dobách středověku, kdy jmelí bylo v mnoha domech pověšené u stropu, aby chránilo obyvatele usedlosti.

Keltové měli tuto rostlinu rovnou za posvátnou, stejně tak tomu ale bylo například u severoamerických Indiánů nebo některých severských kmenů. Jmelí je přitom parazitická rostlina, která roste na stromech, je schopná zastavit jejich růst nebo je dokonce i zabít, pokud se nechá příliš vyrůst. Není to tedy typ rostliny, který by byl bůhvíjak sympatický, přesto si v něm prastaré národy našly velkou oblibu.

Je to nejspíš proto, že jmelí je současně velmi krásná rostlina, která kvete, a to zrovna v zimě, kdy všechny ostatní živé organismy spíše bojují o přežití nebo spí ve svých norách. Vyrůstá z ničeho a je najednou všude. Možná právě tyto vlastnosti jmelí uhranuly Kelty a jejich druidy.

Římský historik Plinius psal, že Keltové používali jmelí jako protijed nebo s ním léčili válečná zranění. Podávali ho také dobytku, u kterého tím mělo dojít ke zvýšení plodnosti. V keltské řeči znamená jmelí „všeuzdravující“. To zřejmě mluví za všechno. Druidové v něm také viděli symbol míru a štěstí.

V severské mytologii je zase jmelí popisováno jako jediná věc, která je schopná zabít Baldera, Odinova syna. Je ale také považováno za symbol lásky a právě v severských zemích vznikl zvyk líbat se pod jmelím.

Pravdou je, že jmelí skutečně obsahuje léčivé látky a je tedy přirozené, že ho mnohé národy starověku považovaly za posvátné nebo magické.

Dokonce i v dnešních dobách se výtažky jmelí používají při přípravě nejrůznějších homeopatik a léčivých substancí. Dokáže prý léčit nebo zmírňovat tuberkulózu, epilepsii nebo dokonce rakovinu. Jeho hlavním léčebným účinkem je zcela prokazatelně regulace krevního tlaku, jíž dosahuje změkčováním a odstraňováním vápenatých usazenin v cévním systému. Jako jedna z mála bylin tedy léčí aterosklerózu, čímž předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což ze jmelí dělá prvotřídní lék a vynikající preventivní prostředek proti těmto nemocem. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 12. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu