válkaČeskoslovenskoobjevy

Pro feminismus byla ochotná riskovat i život. Slavnou sufražetku Emily Davison nakonec udupal kůň

Pro feminismus byla ochotná riskovat i život. Slavnou sufražetku Emily Davison nakonec udupal kůň
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Počátky rovnoprávnosti byly divoké. Aby ženy dosáhly stejných práv jako muži, musely se mnohdy uchylovat k protizákonným aktivitám. Mezi nejradikálnější bojovnice patřila britská učitelka Emily Davison.

Simona Knotkova 24. května 2021

Emily Wilding Davison se narodila 11. října 1872 do rodiny pětačtyřicetiletého londýnského obchodníka a jeho devatenáctileté manželky. V raných letech se učila doma, později nastoupila na střední školu v Kensingtonu, kde se jí podařilo získat stipendium. Po smrti otce musela školu opustit, protože její matka nezvládala platit školné. Davison se ale vzdělání nehodlala vzdát a zatímco přes den pracovala jako vychovatelka, po nocích se věnovala samostudiu. Díky našetřeným penězům byla přijata na St Hugh’s College v Oxfordu, kde jí však jako ženě byl odepřen titul. Ten (nejnižšího stupně) nakonec získala až v roce 1908 na Londýnské univerzitě.

Thumbnail # Útok na tradiční hodnoty! Muži měli z feministek strach a bojovali proti nim absurdní propagandou
Mohlo by Vás zajímat:

Útok na tradiční hodnoty! Muži měli z feministek strach a bojovali proti nim absurdní propagandou

V té době už byla aktivní členkou Sociální a politické unie žen (Women’s Social and Political Union, zkráceně WSPU). Jednalo se o skupinu britských sufražetek, které vyžadovaly, aby ženy měly stejná práva jako muži. To se týkalo zejména volebního práva, práva na vysokoškolské studium či zaměstnaní. Aby ženy těchto cílů dosáhly, mnohdy se musely uchylovat ke kontroverzním a násilným metodám – rozbíjely výlohy obchodů, zapalovaly poštovní schránky nebo držely hladovku. Jenom Davison byla kvůli svým aktivitám desetkrát za mřížemi.

Jedním z jejích největších kousků bylo vloupání se do parlamentu, kde ve vzduchovém potrubí tajně poslouchala debaty poslanců. S dalšími spolubojovnicemi používala heslo „Vzpoura proti tyranům je poslušnost Bohu“. Při jednom dalším zatčení a po neúspěšné hladovce, kdy ji krmili násilím, se zabarikádovala ve své cele. Tehdy kvůli svému zápalu pro věc a neústupnosti málem zemřela, protože ji strážník ve snaze dostat se dovnitř pustil do cely vodu. Jindy skočila z balkonu, když se do ní zase silou pokoušeli dostat jídlo. „Udělala jsem to úmyslně, protože mi přišlo, že jenom obětování lidského života dokáže přivést tento národ k uvědomění, jak hroznému týrání ženy čelí. Kdyby se mi to povedlo, jsem přesvědčená, že k násilnému krmení by už nedocházelo,“ okomentovala svůj čin.

Thumbnail # Emmeline Pankhurstová vedla válku za volební práva žen
Mohlo by Vás zajímat:

Emmeline Pankhurstová vedla válku za volební práva žen

I to je důvod, proč se dodnes spekuluje, že její smrt v roce 1913 byla sebevražda. Davison tehdy vběhla na závodiště v Epsomu přímo pod kopyta koně Jiřího V. V její kapse byl lístek s nápisem „Volební právo pro ženy“. Byla to jen nešťastná nehoda, nebo se Davison rozhodla obětovat svůj život pro vyšší cíl? To už se nikdy nedozvíme.

Další články

Zavří­t reklamu