válkaČeskoslovenskoobjevy

Přístroj na předpověď počasí fungoval na bázi pijavic

Přístroj na předpověď počasí fungoval na bázi pijavic
Zdroj: Wikimedia Commons

Zvířata dokážou vycítit blížící se bouři. Žáby kvákají, ptáci se vracejí do hnízd, dobytek často bývá neklidný. Ale co dělají pijavice? Doktor George Merryweather to věděl a sestavil díky tomu důmyslný přístroj na předpověď bouřek.

Tomáš Chalupa 12. listopadu 2021

Merryweather jako lékař používal pijavice k léčebným účelům, jak se to v 19. století běžně dělalo. Měl své pijavice uložené po jedné v malých skleněných nádobách, které měl prakticky pořád na očích. A tak si všiml, že pijavice mění své chování podle počasí. Za pěkného počasí ležela pijavice na dně lahvičky. Pokud se blížila bouře, začala jevit známky neklidu, snažila se dostat nad hladinu a rejdila po obvodu láhve. V průběhu bouře se pak sbalila do klubíčka a nehnutá takto čekala, až bouře přejde.

Merryweather, který nebyl jen lékařem, ale také vynálezcem, se pustil do stavby přístroje, který nazval „atmosférický elektromagnetický telegraf“. Všechna tři slova v názvu byla naprosto nesmyslná, nešlo o nic, co by mělo něco společného s elektromagnetickým polem nebo atmosférou, ani to nebyl telegraf. Sám proto později používal srozumitelnější název předpovídač bouří.

Byla to soustava 12 lahviček s pijavicemi, které měly na vršku tenkou kostici vedoucí k ocelovému gongu. Pokud se blížila bouře, pijavice pluly vzhůru, kde se dotýkaly kostice a ta začala „bubnovat“ na gong. Pokud to začalo dělat všech 12 pijavic, byl hluk už silný a bylo jasné, že se blíží bouře.

Merryweather testoval svůj aparát jeden rok a posílal dopisy předsedovi Filozofické společnosti pokaždé, když aparát zafungoval a správně předpověděl bouři. I přes fakt, že zřejmě fungoval celkem spolehlivě, se Merryweatherovi nepodařilo přesvědčit vládu, aby aparát nakoupila ve větším množství a použila ho u pobřeží a v přístavech. Existoval tedy jen jeden kus tohoto přístroje, který se ale nakonec někde ztratil. Dnes existuje pouze jedna přesná replika v muzeu ve městě Whitby.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu