válkaČeskoslovenskoobjevy

Přísně tajná mise odtajněna: Britové za války cvičili sovětské piloty

Přísně tajná mise odtajněna: Britové za války cvičili sovětské piloty
Zdroj: montroseview.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Pomoc, kterou západní země poskytovaly Sovětskému svazu, se neomezovala jen na obrovské dodávky tanků, letadel a dalších bojových prostředků. Byť to bylo po desítky let přísně střeženým tajemstvím, dnes už se dostaly na světlo informace, že RAF tajně cvičila dvě desítky sovětských pilotů. Ve Skotsku k tomu byla otevřena výstava.

Tomáš Chalupa 30. května 2015

O této přísně tajné kapitole britských válečných dějin vypráví výstava s názvem Rusové přicházejí, která popisuje život 24 sovětských pilotů na základně Montrose ve Skotsku. Právě sem přijeli na tajný výcvik v roce 1943 Rusové z 10. gardové letecké divize.

Velký díl na odhalení tajné mise měla Anna Bělorusová, jejíž děda Petr Kolesnikov byl jedním z pilotů výcvikové skupiny. Až s detektivním zápalem pátrala po jeho vojenské kariéře a působení a dostala se i k materiálům ukazujícím, že Kolesnikov se dostal do Velké Británie. „Děda zemřel krátce po válce a nikdo z rodiny pořádně nevěděl, kde vlastně v průběhu války sloužil. Později se nám podařilo najít mapu britského pobřeží, manuály a pohlednice ze Skotska, a co bylo nejdůležitější, fotografii skupiny pilotů ve Skotsku,“ říká Bělorusová. Právě nález těchto věcí silně povzbudil její zvědavost o tom, co vlastně Kolesnikov za války zažil.

Začala pátrat a dostala se k informacím, že Britové cvičili skupinu ruských pilotů v ovládání bombardérů Withworth Arbelmarle, které jim pak sami poskytli v rámci vojenské pomoci. Jenže tento fakt byl přísně tajný a vědělo o něm jen několik lidí z personálu přímo na letecké základně Montrose. Bělorusová objevila mezi dokumenty také malý slovník s ručně psanými poznámkami, ze kterých vyplývalo, že Kolesnikov se účastnil mise do Skotska. Přísně tajná akce nakonec přestala být tajná po sedmdesáti letech právě díky úsilí Bělorusové, která společně se skotským historikem Danem Patonem otevřela výstavu o této kapitole války.

Slavnostního otevření výstavy se účastnili příbuzní pilotů a také skotští váleční veteráni. Z Ruska dokonce přiletělo několik vysokých důstojníků letectva včetně ruského velvyslance Andreje Pricepova a Alexeje Timofjejeva, bývalého velitele moskevského letiště Vnukovo, odkud operovali piloti 10. gardové letecké divize. „Dnešek je velmi výjimečný den, zejména pro příbuzné neohrožených ruských pilotů, kteří konečně odhalí celý příběh této přísně tajné mise,“ řekl při otevření výstavy kurátor Dan Paton.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu