válkaČeskoslovenskoobjevy

Přírodovědné muzeum v New Yorku vystavuje sedmdesátitunového Titanosaura

Přírodovědné muzeum v New Yorku vystavuje sedmdesátitunového Titanosaura
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 7 fotek+ 8 fotek

Opravdu velkou atrakci nabízí Přírodovědné muzeum v New Yorku. Kostra Titanosaura je tak velká, že se nevejde do jedné místnosti. Hlavou se tak dívá až do chodby.

Tomáš Chalupa 20. ledna 2016

Kostra Titanosaura je dlouhá 37 metrů, a když byl tenhle tvor ještě naživu, vážil 70 tun, což je asi tolik jako deset afrických slonů. Nebyl to ale žádný děsivý příbuzný Tyranosaura rexe, ale neškodný býložravec spásající listí ze stromů. Po zemi tenhle obr chodil před 100 milionem let. Jeho kostra se našla v Patagonii v Argentině.

„Všechno bylo extrémně veliké. Po pár dnech práce jsme zjistili, že jsme vykopali obra,“ říká archeolog Diego Pol. Na místě se podařilo najít nejen kompletní skelet Titanosaura, ale i mnoho dalších koster jiných druhů dinosaurů. Bylo to neuvěřitelných 223 fosilií. Titanosaurus je zatím provizorní jméno pro tohoto ještěra, jeho pravé vědecké jméno se teprve hledá.

V muzeu však není vystavena skutečná kostra Titanosaura, ale její kopie vytištěná na 3D tiskárně. Původní kosti byly příliš těžké na to, aby je bylo možné postavit v muzeu, takže byly jedna po druhé vytištěny v původní velikosti z lehčího a odolnějšího plastu.

Další články

Zavří­t reklamu