válkaČeskoslovenskoobjevy

Přírodní unikát: Na vrcholu indonéské sopky Kelimutu leží trojbarevná jezera

Kelimutu, aktivní sopka ve výšce 1639 m n. m., kterou najdete na indonéském ostrově Flores, se pyšní přírodním unikátem. Na jejím vrcholu leží trojice jezer, která se od sebe liší zbarvením – na západě je to Jezero starých lidí (Tiwi Ata Mbupu), které je nečastěji modré, na východě Jezero mladých mužů a panen (Tiwu Nua Muri Kooh Tai) a Zakleté jezero (Tiwu Ata Polo), která jsou nejčastěji zbarvená do modra či do červena. Příčinou jsou jak chemické reakce, k nimž ve vodě dochází, tak přítomnost kovů, jako je železo nebo hořčík.

Thumbnail # Jezírka v Síwě jsou tak slaná, že si na vodu můžete lehnout
Mohlo by Vás zajímat:

Jezírka v Síwě jsou tak slaná, že si na vodu můžete lehnout

Míra oxidačně-redukční reakce, která ovlivňuje barvu, závisí na rovnováze mezi vulkanickým plynem a množstvím srážek. Tato reakce je zprostředkována systémem podzemních vod v útrobách samotného vulkánu. Každé z jezer mění svou barvu nezávisle na zbývajících dvou, protože každé je jinak spojené se sopečnou aktivitou pod povrchem. Pro představu: v období mezi lednem a listopadem 2016 se barva sopečných jezer změnila šestkrát. Kdy k této transformaci dojde, není možné z důvodu nedostatečné monitorovací techniky předvídat.

Thumbnail # Nádherné kráterové jezero na Islandu hraje všemi barvami
Mohlo by Vás zajímat:

Nádherné kráterové jezero na Islandu hraje všemi barvami

Kelimutu je dnes hojně navštěvovaná oblast. V počátcích rozvoje národního parku ale docházelo k rozepřím mezi správci a místními obyvateli, a to kvůli přírodním zdrojům. Tyto vztahy se zlepšily teprve v posledních letech. Vulkán se dostal do povědomí celého světa především díky nizozemskému vojenskému veliteli B. van Suchtelenovi, který do lokality dorazil v roce 1915. Turisté se na místo nejsnáze dostanou z letiště v Maumere nebo Ende. Nejbližším městem je poté Moni, sídlící přímo na úpatí sopky, kde přespává i velká část turistů. Na Kelimutu se vydávají v časných ranních hodinách, aby spatřili dechberoucí východ slunce.

Mimochodem, Indonésané si svého národního pokladu natolik cení, že ho jednu dobu tiskli na bankovku o hodnotě 5 tisíc rupií.

Na krásu tříbarevných jezer na vrcholu sopky Kelimutu se podívejte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu