Když se příroda opravdu zlobí

Když se příroda opravdu zlobí | zdroj: dailymail.co.uk


Přírodní apokalypsa. Podívejte se na strhující fotky běsnícího vulkánu

TÉMATA: příroda | geologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 01. 2015 | 22:11

Fotograf Martin Reitze zachytil neuvěřitelné momenty z běsnícího vulkánu Sinabung na severní části ostrova Sumatra. Popel zakryl nebe a hrůzná podívaná měla pokračování poté, co se popel usadil. Svět vypadal jako po apokalypse.

Pravděpodobně nejděsivější moment je zachycen na snímku, který ukazuje blesky přímo v mracích popela, zatímco se žhavá láva valí kamsi dolů, na vesnice pod sopkou.

Vědci tvrdí, že srážky obrovského množství zrnek popela způsobují elektrickou bouři. Jde o mimořádně vzácný jev, který se odehrává jen při sopečných erupcích. Sinabung byl po 400 let klidnou sopkou, ale k životu se probral v roce 2010 a od té doby už u něj došlo k několika velkým erupcím. Bylo při nich smeteno z povrchu zemského několik okolních vesnic a farem. Ty, které nespálila láva, skončily pod nánosem prachu a popela. 

Naštěstí nebyl v průběhu erupcí nikdo zabit, ale škody byly velké. "Celá úroda v oblasti byla naprsoto zničená a bylo nutné evakuovat všechny obyvatele v okolí. Při explozi vulkánu dochází k takzvané pyroklastické vlně, která je v podstatě úplně tichá, ale smrtelně nebezpečná pro všechno živé v okolí vulkánu," říká Reitze. Při silných erupcích také dochází ke vzniku tornád, které pak zvyšují celkovou destrukci.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 01. 2015 | 22:11

Zavří­t reklamu