I přes četné výzkumy stále neznáme všechny obyvatele naší planety.

I přes četné výzkumy stále neznáme všechny obyvatele naší planety. | zdroj: boredpanda.com


Příroda vědce zase překvapila. V roce 2019 bylo objeveno 71 nových druhů

TÉMATA: fauna | flóra

user-avatar

Simona Knotková

30. 12. 2019 | 12:00

Také letos byly potvrzeny existence dosud neznámých druhů ve fauně a flóře. Oproti minulým létům se jedná o slabší ročník.

Výzkumníci z Kalifornské akademie věd přidali do naší fauny a flóry 71 nových jmen. Za posledních deset let se jedná o ročník, který je na nově potvrzené druhy nejchudší. Loni to bylo kupříkladu 229.

Konkrétně se jedná o 17 nových druhů ryb, 15 gekonů, 8 krytosemenných rostlin, 6 mořských slimáků, 5 pavouků, 4 úhořů, 3 mravenců, 2 rejnoků, 2 vos, 2 mechů, 2 korálů a 2 ještěrek, pocházejících z pěti kontinentů a tří oceánů.

Jak sdělil mluvčí Kalifornské akademie, přidávání nových druhů je časově i finančně náročná práce:

"Trvá to roky průprav, spoluprací s kolegy, místními obyvateli v daném regionu a druhovými experty, než jsou vědci schopní správně identifikovat a sesbírat nový druh. U mnoha druhů – jako jsou třeba ryby žijící v dysfotické zóně moře nebo hmyz – mají vědci jenom několik vteřin na to, aby ho chytili. Je neskutečné těžké sehnat prostředky pro financování sběratelského týmu, adekvátně se starat o druhy a trénovat/udržovat nové vědce s odbornými znalostmi, aby se potvrdilo, že nový druhý je skutečně pro vědu dosud neznámý."

Výběr 25 z nich si prohlédněte v naší galerii.

témata

user-avatar

Simona Knotková

30. 12. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu